Proti hned dvěma organizovaným skupinám zaměřeným na výrobu a prodej pervitinu úspěšně udeřili kriminalisté v Olomouckém kraji. Drogové gangy propojil aktuální nedostatek potřebných chemikálií na černém trhu. Při akcích s krycími názvy Caput a André zadržely zákrokové skupiny policie a celní správy celkem sedm lidí, pachatelům hrozí až osmnáct let za mřížemi.
Minulý pátek přikročili kriminalisté z Olomouckého kraje k zadržení dvou organizovaných skupin, které vyráběly a prodávaly drogy nejen na území kraje, ale také v zahraničí. Po realizaci akce Caput kriminalisté zahájili trestní stíhání tří mužů ve věku 44, 50 a 51 let. Ti si nejméně od začátku letošního roku obstarávali chemické látky a léčiva potřebná k výrobě metamfetaminu a poté drogu šířili na Olomoucku, Šumpersku či Ostravsku. Podle vedoucí odboru obecné kriminality Krajského ředitelství Policie Olomouckého kraje Jana Lisického mají obvinění muži již velmi bohatou trestnou minulost včetně závažných násilných trestných činů.
„Seznámili se při výkonu trestu a zde se zřejmě zrodil nápad, že si budou po propuštění vydělávat výrobou návykových látek. Dva z těchto mužů vůbec nejsou drogově závislí. Vše motivovala touha po velkém finančním zisku a po určitou dobu se jednalo o velmi výnosnou činnost,“ řekl šéf krajské kriminálky. Rozsah činnosti skupiny dokládá výsledek čtyř domovních prohlídek. „Při nich bylo zajištěno 1,1 kilogramu pervitinu, 1,2 kilogramu červeného fosforu, dvě kompletní varny a finanční hotovost 800 tisíc korun,“ vyjmenoval Lisický.
Po zákroku v případu André obvinili policisté čtyři osoby mladší generace a sice tři muže ve věku 29, 30 a 36 let a také pětadvacetiletou ženu. Také tato skupiny vyráběla pervitin a doplňkově pěstovali také konopí pro výrobu marihuany. Při zásahu proběhlo pět domovních prohlídek, jehož bilance je 500 gramů pervitinu, 500 gramů červeného fosforu, dvě varny pervitinu s chemikáliemi a nástroji k jeho výrobě, finanční hotovost 700 tisíc korun a tři motorová vozidla.
Padesátiletý, několikrát trestaný, obviněný muž z Olomoucka z první skupiny působil jako člen i v druhém gangu zadrženém při akci André. „Propojil je nedostatek léčiv s obsahem pseudoefedrinu, skupiny tedy k sobě našly cestu a spolupracovaly, aby měly z čeho vyrábět,“ upozornil plukovník Lisický.
Čtyřčlenná skupina působila na území České republiky, zejména v Olomouckém a Jihomoravském kraji, ale mířila také do Polska, Slovinska, Chorvatska a Itálii. Zde v různých pronajatých objektech či pokojích vyráběli metamfetamin. „Vysvětlení je překvapivé. Báli se, že v České republice budou odhalení. Domnívali se, že když drogu vyrobí v zahraničí a pak ji jen nenápadně převezou, tak uniknou pozornosti policii. Ale z výsledku je zřejmé, že tato úvaha se úplně nepodařila,“ konstatoval Jan Lisický.
Všech sedm obviněných poslal soud na návrh státního zastupitelství a kriminalistů do vazby, hrozí jim trest odnětí svobody na deset až osmnáct let. „Mimo olomouckých krajských kriminalistů se na realizaci podíleli kolegové z toxi týmů územních odborů Olomouc, Šumperk a Prostějov, dále policisté ze zákrokového a asistenčního družstva ZONA pohotovostního a eskortního oddělení krajského ředitelství, a také policisté ze Zásahové jednotky Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje a příslušníci Celní správy ČR ze Skupiny operativního nasazení,“ doplnil policejní mluvčí Libor Hejtman.
„Původně šlo o samostatné rozpracování dvou případů. Díky vynikající práci olomouckého a prostějovského územního odboru došlo k jejich propojení. Na ilegálním trhu dochází ke značnému nedostatku léků obsahujících pseudoefedrin. Na výrobce dopadají opatření, která jsou činěna ze strany České republiky i zemí Evropské unie. Tito lidé hledají nové zdroje. Drogová scéna v Olomouckém kraji utrpěla citelný zásah,“ podotkl Jan Lisický.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.