V malochovu v Norberčanech na Olomoucku se začátkem letošního roku objevila ptačí chřipka. Během několika dnů velká část chovaných ptáků uhynula, zbývající drůbež vykazovala příznaky onemocnění a veterina nařídila utracení. Uzavřené pásmo okolo chovu úřady tentokrát nevyhlásily.
Ptačí chřipka byla v malochovu v Norberčanech potvrzena na začátku letošního roku. "V chovu došlo v řádu jednotek dní k úhynu velké části nebo všech kusů chovaných ptáků, zbývající drůbež vykazovala příznaky onemocnění. Veterinární inspektoři provedli šetření a přijali předběžná opatření. Zbývající drůbež bude utracena," oznámila Státní veterinární správa.
V souvislosti s touto nakažlivou nemocí začala platit nová evropská legislativa, podle které mají veterinární správy možnost nevymezovat okolo zasažených chovů uzavřená pásma a nemusí zde vyhlašovat mimořádná veterinární opatření pro ostatní chovatele. "Veterinární správa přesto znovu apeluje na chovatele drůbeže a ptáků v ČR, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti a sledovali zdravotní stav v chovech drůbeže," nabádají veterináři.
Podle posledních informací je v tuzemsku v letošním roce již dvanáct ohnisek ptačí chřipky, poslední bylo potvrzeno v malochovu drůbeže v obci Trnávka u Nového Jičína v Moravskoslezském kraji. Na výskyt ptačí chřipky na Olomoucku upozornil Deník.
Čtvrtek, 20. dubna 2023, 08:56
Patnáct uhynulých racků chechtavých, jejichž těla byla u Troubeckého jezera poblíž Tovačova na Přerovsku, mělo ptačí chřipku. Vzhledem k tomu, že se nákaza potvrdila u volně žijících ptáků, úřady nepřijímají žádná mimořádná veterinární opatření,...
Lidé se ptačí chřipky obávat nemusí. Podle vedoucího odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petra Loyky je při dodržení běžné hygieny obava z nákazy ptačí chřipkou zbytečná. Například volně žijící ptactvo mohou lidé během zimy přikrmovat bez obav, vhodné je přikrmování do krmítek, ne na veřejném prostranství.
"V současném mrazivém období jsou vhodné lojové koule, když jsou bez síťky vhozené třeba se slunečnicí do krmítka. Není žádný důvod, proč ptáky nepřikrmovat, nebo krmítka rovnou odstraňovat. Ptáci nemají hranice, neznají omezení pohybu a bylo by nerozumné vyhánět je z města," uvedl Loyka.
Pokud lidé najdou uhynulého ptáka nebo jiné zvíře, měli by to oznámit odboru životního prostředí nebo na dispečink Technických služeb města Olomouce na číslo 605 201 686. Pokud najdou pět a více uhynulých ptáků nebo i jednotlivé uhynulé vodní ptáky nebo dravce, je třeba kontaktovat Krajskou veterinární správu pro Olomoucký kraj na krizové lince 720 995 206.