Počasí dnes22 °C, zítra26 °C
Neděle 16. června 2024  |  Svátek má Zbyněk
Bez reklam

Petici proti zařízení pro bývalé vězně na Svatého Kopečku podepsalo přes tisíc lidí. Žádají prověřit registraci

Petici proti vzniku zařízení pro propuštěné vězně na Svatém Kopečku u Olomouce podepsalo přes tisíc lidí. Jeden z obyvatel požádal ministerstvo práce a sociálních věcí, aby prověřilo registraci spolku Druhá míle, který za celým plánem stojí.

Spolek Druhá míle loni v září od hejtmanství získal registraci k poskytování služeb a oznámil, že chystá přijetí prvních klientů. Zázemí má v objektu Arcibiskupských lesů a statků Olomouc na Svatém Kopečku postupně získat až 12 propuštěných vězňů, každý z nich by zde měl strávit rok. Zapojeni mají být do pracovních činností v zahradě areálu, ale i na ostatních místech. Střechu nad hlavou zde mají získat lidé, s nimiž odborníci dlouhodobě spolupracují. Vyloučeni budou propuštění vězni, kteří spáchali sexuální delikty, a lidé s psychiatrickými diagnózami.

"Podali jsme podnět ministerstvu práce a sociálních věcí ohledně přezkumu registrace tohoto spolku. Máme za to, že registrace je možná v rozporu se zákonem o sociálních službách," řekl advokát Květoslav Hlína, který zastupuje nespokojené obyvatele Svatého Kopečku. Spolek podle něho dostatečně neprezentoval náplň činnosti zařízení ani financování provozu. V zařízení nyní podle Hlíny pobývá jeden klient, který byl odsouzen za majetkovou trestnou činnost.

Smyslem zařízení na Svatém Kopečku je propuštěné vězně během ročního pobytu připravit na návrat do života. Podle advokátky Martiny Švestkové se toto pobytové zařízení má starat o zdravé jedince propuštěné z výkonu trestu, sociální služby jsou ale zaměřené na pomoc tělesně postiženým občanům. Podotkla, že propuštěné vězně má na starost probační a mediační služba.

Za zařízením pro propuštěné vězně na Svatém Kopečku stojí muž, který byl sám ve vězení. Za zpronevěru milionů

Muž, který stojí za zařízením pro propuštěné vězně na Svatém Kopečku u Olomouce, je sám bývalý vězeň. Před lety stál před soudem za mnohamilionové zpronevěry. Argumentuje tím, že chce pomáhat lidem, kteří podobně jako on udělali chybu a chtějí se...

Primátorova náměstkyně Kateřina Dobrozemská (ProOlomouc) řekla, že radnice se o tomto záměru dozvěděla loni v srpnu. Spolek od té doby zástupcům města nepředstavil svoji činnost, plány ani financování. Radnice proto nevydá potvrzení, že chce mít toto zařízení v krajské síti sociálních služeb. "V současné chvíli se tak nemohou dostat k prostředkům z veřejných zdrojů. Je to maximum toho, co jsme mohli udělat za samosprávu," řekla.

Včera v podvečer proběhlo na Svatém Kopečku veřejné projednání celé věci. Předseda Druhé míle Milan Vašek předem oznámil, že se jeho zaměstnanci dohodli nezúčastnit se debaty. "Je pro nás nepřijatelná zejména forma plánovaného veřejného občanského projednání, kdy se veřejné projednání bude konat v místní Restauraci U Macků, tedy v zařízení jednoho petentů a v prostorech, které dle našeho názoru nejsou hodné takového projednání," uvedl Vašek. 

Debaty se nezúčastnili ani zástupci Arcibiskupství olomouckého, v jehož budově má zařízení fungovat.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Komise městské části Svatý Kopeček

Štítky petice, vězeň, zařízení, církve, Olomouc, Svatý Kopeček, sociální služby, Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Petici proti zařízení pro bývalé vězně na Svatého Kopečku podepsalo přes tisíc lidí. Žádají prověřit registraci  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.