Morava je v Olomouci na prvním stupni a hladina dál stoupá. Město to zvládne, ubezpečují úřady

Autoři | Foto Město Olomouc

Morava dnes v Olomouci dosáhla prvního povodňového stupně a hladina dál stoupá. Podle aktuálních prognóz by v noci na úterý měla vystoupat až na druhý povodňový stupeň, podle úřadů však zásadní nebezpečí nehrozí. Zaplaveny jsou některé silnice, pole nebo cyklostezka v Myší díře.

Za posledních 24 hodin v Jeseníkách spadlo až 40 milimetrů srážek, což zvýšilo hladiny vodních toků. Voda zaplavila některá pole a silnice, například u Lukavice, mezi Bludovem a Sudkovem nebo Lesnicí a Zábřehem na Šumpersku. Druhý stupeň má nyní Morava v Moravičanech, prvního stupně dosáhla řeka dnes ráno také v Olomouci. Hladina je nyní na 375 centimetrech a dál stoupá.

"Deštivé a teplé počasí posledních dnů opět přispělo k nárůstu vodních hladin na všech tocích. Srážky by sice měly být již jen ojedinělé, ale vlivem dotoku a stávajícího nasycení území může během dnešního dne hladina Moravy někde dosáhnout druhého povodňového stupně," konstatoval tajemník povodňové komise města Olomouc Jan Langr. Aktuální hydrologické předpovědi naznačují, že v Olomouci dosáhne Morava druhého stupně v noci na úterý. 

Podle úřadů však městu díky částečně dokončeným protipovodňovým opatřením nebezpčí nehrozí. Už o víkendu radnice zavřela náplavku, kterou zalila voda, v městské části Bělidla u Myší díry pak řeka Bystřice zaplavila cyklostezku. "Situaci bedlivě sledujeme, pracovníci odboru ochrany společně s technickými službami a kolegy z dopravy jsou v pohotovosti," slibuje primátor Olomouce Miroslav Žbánek (ANO).

Jak bude vypadat Morava na Lazcích a v okolí Klášterního Hradiska? Soutěž na protipovodňová opatření začala

Jak bude vypadat řeka Morava na Letné, Lazcích, v Černovíře a zejména v okolí barokní dominanty Klášterního Hradiska by měla ukázat architektonická soutěž na projekt poslední části protipovodňových opatření v Olomouci, kterou nyní vypsala radnice.

Úřady však varují, aby lidí byli obezřetní zejména v blízkosti rozvodněných toků. Kvůli podmáčené půdě může docházet k poškození stromů, jejich vývratům a pádům.

Odbor ochrany magistrátu doporučuje neparkovat auta pod vzrostlými stromy a nezdržovat se v jejich blízkosti. "Nejedná se jen o břehy Moravy a jejich přítoků, ale také o navazující území včetně porostů kolem uzavřených vod, tedy vodních ploch v minulosti vzniklých po těžbě štěrkopísků, kde dochází k nárůstu hladiny vody a k podmáčení okolního terénu umocněnému dešťovými srážkami," připomněl vedoucí odboru životního prostředí na magistrátu Petr Loyka.

Počasí v České republice nyní ovlivňuje hřeben vyššího tlaku vzduchu, pršet by už moc nemělo. "V pondělí bude převážně oblačno, ojediněle místy přeháňky. V noci bude oblačno až zataženo, místy přeháňky, nad 900 metrů a postupně nad 600 metrů sněhové," uvedl v předpovědi pro Olomoucký kraj Jakub Flám z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky povodeň, stupeň, hladina, voda, pohotovost, Olomouc, Morava, Olomoucký kraj, okres Šumperk, silnice, Moravičany, Jeseníky, Lukavice, Bludov

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.