Nejdražší vodu v Olomouckém kraji mají v letošním roce lidé na Šumpersku. Vodárny zde dlouhou dobu byly v rukou zahraničních provozovatelů, zisky tak plynuly do zahraničí, k vysoké ceně přispěla i nedávno spuštěná sušárna kalů, které je velmi energeticky náročná. Podrobnosti vysvětluje v rozhovoru ředitel Vodohospodářských zařízení Šumperk Martin Budiš.
Sušírna čistírenských kalů je od října loňského roku dokončená, ale ještě nedávno nebyla v plném provozu. Můžete vysvětlit, proč?
Nová sušárna čistírenských kalů byla dokončena a zkolaudována v měsíci prosinci loňského roku. Provoz sušárny nyní reflektuje stav probíhajících provozních a garančních zkoušek dohodnutých smluvně s dodavatelem technologie. To bude trvat do června letošního roku. VHZ v současné době dokončuje ještě druhou část výstavby, kterou tvoří sklady vysušeného kalu, kde je předpoklad kolaudace rovněž letos v červnu. Jakmile ukončíme zkoušky a dokončíme výstavbu skladů vysušeného kalu, můžeme navýšit produkci sušení.
Už máte jasno, co bude s vysušeným materiálem, nebo se stále ještě hledají odběratelé a cesty, jak se sušinou nakládat?
Vysušený kal je prostřednictvím externí společnosti využíván materiálově, část kalů je aplikována jako hnojivo v zemědělském odvětví a část je zpracovávána energeticky jako palivo. Prvořadou prioritou je recyklace, opětovné využití kalů jako suroviny určené k dalšímu využití.
Vysušování čistírenských kalů je energeticky velmi náročné, přitom existují jiné cesty, jak nakládat s kaly. Proč se šumperské vodárny vydaly touto cestou?
Zpracování čistírenských kalů prostřednictvím technologie sušení je jednou z cest, kterou se vodárenské společnosti mohou vydat. Našemu rozhodnutí vydat se touto cestou předcházela detailní technickoekonomická studie, která nám doporučila jít touto cestou. V rámci procesu sušení kalů dochází k výraznému úbytku množství objemu kalu, se kterým se dále nakládá. Nízkoteplotním sušením dále dochází k odstraňování nežádoucích látek, jako jsou například bakterie nebo rezidua léků. Kal je tak připravován pro jeho opětovné použitím jako materiálové nebo energetické suroviny. Recyklace kalu žádoucím způsobem s ohledem na životní prostředí byla a je naše priorita.
Čtvrtek, 4. ledna 2024, 12:46
Lidé v Olomouckém kraji platí od letošního roku více peněz za vodné a stočné. Potvrzuje se ovšem, že nejlépe jsou na tom odběratelé v lokalitách, kde jsou vodárny v rukou měst a obcí. Například na Litovelsku a Šternbersku je cena vody stále pod sto...
Vodárny letos zvedly vodné a stočné o čtvrtinu, absolutně nejvíc v celém Olomouckém kraji, souvisí to s energetickými potřebami sušárny?
Vnímáme šíření této informace, je ovšem nepravdivá. Naše vodárna navýšila meziročně sazbu vodného a stočného o sedm procent včetně DPH, přičemž dvě procenta navýšení jdou na vrub navýšení zákonné sazby DPH pro vodné a stočné z 10 na 12 procent. Dalšími ekonomickými důvody navýšení jsou zvýšené poplatky za obnovitelné zdroje energií a jiné provozní náklady. Náklady spojené se zahájením a spuštěním sušárny ovlivnily zvýšení sazby o zhruba dvě procenta.
Nelitujete dnes rozhodnutí postavit sušárnu čistírenských kalů?
Naše rozhodování mezi léty 2018 až 2022 bylo řízeno tehdy platnou legislativou a rovněž možností čerpání dotace z fondů EU. Sušárnu vnímáme jako environmetální projekt s pozitivním dopadem na životní prostředí.
Kolik sušárna stála a jak byla tako investice pokrytá?
Cena stavby a zařízení činila 180 milionů korun. Část nákladů ve výši 35 milionů byla uhrazena dotací, část vlastními prostředky a externím úvěrem.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.