Lidé v Olomouckém kraji platí od letošního roku více peněz za vodné a stočné. Potvrzuje se ovšem, že nejlépe jsou na tom odběratelé v lokalitách, kde jsou vodárny v rukou měst a obcí. Například na Litovelsku a Šternbersku je cena vody stále pod sto korunami.
Na Olomoucku a Prostějovsku, kde vodárny provozuje koncern Veolia, si lidé letos připlatí za vodné a stočné zhruba 11 procent. Na Olomoucku nyní stojí kubík vody pitné vody 121 korun a na Prostějovsku to je 130 korun.
"K navýšení ceny vodného a stočného došlo především vlivem nárůstu nákladů společnosti, jako jsou energie, chemikálie, stavební práce či materiály," sdělila mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová. Moravská vodárenská ze skupiny Veolia provozuje na Olomoucku a Prostějovsku vodohospodářskou infrastrukturu pro města, obce a průmyslové podniky. Loni cena pitné vody na Olomoucku meziročně vzrostla o 13,1 procenta a na Prostějovsku o 18 procent.
Vysokou cenu zaplatí také lidé na Šumpersku, a to 137 korun, což je zdražení vodného o 25 a stočného o 36 procent. Šumperské vodárny se nedávno po zhruba pětadvaceti letech vrátily do rukou měst a obcí od francouzské skupiny Suez Groupe, která vodovody a kanalizace na Šumpersku v předchozích letech provozovala.
Naopak vodárny, které nejsou v rukou zahraničních koncernů, mají ceny daleko nižší. Nejméně zaplatí lidé na Šternbersku, kde je regionální cena za vodné a stočné pouhých 96 korun. VHS Sitka má na Šternbersku a několika obcích na Uničovsku okolo 20 tisíc zákazníků.
Ještě menší je cena v Litovli, Medlově, Mladči, Vilémově, Haňovicích, Dubčanech a Cholině, kde lidé zaplatí 91 korun. Zásobování vodou pro zhruba 16 tisíc obyvatel zde zajišťuje Vodohospodářská společnost ČERLINKA, která je stejně jako VHS Sitka v rukou zdejších měst a obcí.
Úterý, 5. prosince 2023, 13:02
Krajský soud v Brně zrušil sedmnáct let staré rozhodnutí o pronájmu prostějovských vodáren koncernu Veolia. Podle soudu se jednoznačně prokázalo, že pronájem byl nevýhodný, při rozhodování byli akcionáři oklamáni nepravdivými posudky a falešnou...
"Zdražujeme pouze stočné. Vodné nezdražujeme vůbec, protože k tomu není důvod. Na stočném nám ale některé náklady vzrostly, zákazník za kubík pitné vody zaplatí o 6,50 koruny více než letos. V konečné ceně 96,32 koruny pro rok 2024 je již zahrnuta také daň z přidané hodnoty, která od ledna vzroste z deseti na dvanáct procent," potvrdil ředitel společnosti Antonín Kostrůnek.
O pouhá čtyři procenta zaplatí více lidé také na Přerovsku, cena vodného a stočného pro letošní rok je ovšem jen 108 korun. Zdejší vodárny vlastní z 99 procent města a obce. "Společnost vlastní a provozuje většinu vodohospodářské infrastrukturu na území bývalého okresu Přerov s malým přesahem do okolních okresů Prostějov, Olomouc a Kroměříž. V regionu společnost dodávala v roce 2022 pitnou vodu více než 121 tisícům obyvatel," uvedl ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Přerov Jiří Pavlík.
Relativně nízkou cenu zaplatí lidé také v Jeseníku, vodné a stočné je nyní na Jesenicku 114 korun. Zdejší vodárny, které jsou v rukou měst a obcí, v posledních letech masivně investovaly do úpravny vody a hledání nových zdrojů vody.