Takřka 200 kilometrů nachodili dobrovolníci při večerním a nočním monitoringu výskytu sov v oblasti Jeseníků. Při premiérovém sčítání tohoto ptačího řádu se dvacítka profesionálních i amatérských ornitologů z různých koutů České republiky zaměřila nejen na zjišťování druhů, ale také na počet jedinců a mapování míst, ve kterých se sovy vyskytují.
„Víme, že v CHKO Jeseníky žije šest druhů sov, ale chybí nám podrobnější informace o jejich aktuální početnosti a rozšíření. Takto organizované sčítání sov jsme uspořádali poprvé a doufám, že se stane tradicí. Nejde pouze o mapování těchto pozoruhodných tvorů, ale také o setkání zájemců o přírodu, vzájemnou výměnu znalostí a zkušeností," uvedl Daniel Křenek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Dobrovolníci sčítali ve večerních a nočních hodinách na devatenácti předem vytipovaných trasách o celkové délce 189 kilometrů. Sovy zaznamenávali podle hlasových projevů, které jsou poměrně dobře slyšitelné. Ke sčítání využili také moderní techniku v podobě sedmi diktafonů umístěných v lesích, kde je předpoklad výskytu sov.
Čtvrtek, 25. dubna 2024, 06:50
Vědci z Univerzity Palackého v Olomouci spolupracují na projektu, který je zaměřený na léčbu pacientů s přerušením míchy, poruchami hybnosti nebo bolestmi pohybového aparátu pomocí elektroakupunktury. Nadějná terapie pomáhá i lidem na vozíku.
Účastníkům sčítání se podařilo zaznamenat šest samců naší nejmenší sovy, kulíška nejmenšího. „V jednom případě naopak i naší největší sovu - výra velkého. Pro Jeseníky nejvzácnějším druhem byl puštík bělavý, který se do zdejších lesů rozšířil teprve nedávno a v CHKO už založil malou populaci. Nejčastější byl podle očekávání puštík obecný, u něhož ornitologové zaznamenali 26 teritorií. Jednou slyšeli dokonce tokající pár. Všechny potěšilo devět houkajících samců vzácné sovy sýce rousného. Kromě sov byli zjištěni dva jeřábci lesní a osm sluk lesních,“ upřesnil Křenek. Doplnil, že výsledky budou kompletní po vyhodnocení nahrávek z diktafonů.
„Za zmínku stojí, že nejmladšímu účastníkovi, který noční pochůzku bez problémů zvládl, samozřejmě v doprovodu dospělého, bylo 10 let. Zapojení takto mladých lidí nás těší, považujeme za důležité, aby získávali vztah k přírodě,“ dodal Miroslav Havira z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
V Jeseníkách, nejvyšších moravskoslezských horách, se nedávno uskutečnil také průzkum zaměřený na šelmy, který potvrdil výskyt několika vlků a minimálně jednoho rysa. Zapojily se do něj čtyři desítky dobrovolníků. Jejich plošné mapování se v Jeseníkách uskutečnilo po deseti letech. Výskyt psovité šelmy zaregistrovala i jedna ze skupinek při nedávném monitorování výskytu sov, sčítání totiž měla zpestřeno vytím vlků, doplnila mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolína Šůlová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.