Počasí dnes23 °C, zítra18 °C
Úterý 21. května 2024  |  Svátek má Monika
Bez reklam

Mise hříbata. Do stáda zeber v Zoo Olomouc přivezli chovatelé zkušeného hřebce z Liberce

Stádo zeber Chapmanových v Zoo Olomouc by se příští rok mohlo dočkat hříbat. Liberecká zoologická zahrada zapůjčila na Svatý Kopeček zkušeného hřebce, který má v novém domově zplodit potomky. V olomoucké zoo žijí zebry od roku 1987, mláďata se ale podařilo odchovat naposledy před šesti lety.

VIDEO: Maňásek servíruje natrávené myši. Zoo Olomouc ukázala krmení mláděte vzácného kondora

Jak vypadá péče o cenný přírůstek do ptačí říše v Zoo Olomouc ukázali zástupci zoologické zahrady na videoklipu z krmení. Po 14 letech se i díky pomoci odborníků z liberecké zahrady těší na Svatém Kopečku z malé samičky kondora královského, jejíž...

V olomoucké zoologické zahradě se od roku 1987 narodilo celkem 28 mláďat, v posledních letech se ale chovatelé z nových přírůstků těšit nemohli. „Za problémem stojí nedostatek chovu schopných hřebců, kteří by současně byli vhodní i co do původu. Navíc naše samice jsou ve věku 6 až 20 let, a proto je třeba přiřadit k nim hřebce dospělého. Zoologové ze zoologických zahrad si chov zeber pečlivě střeží, aby nedošlo ke křížení s jinými poddruhy nebo s jedinci neznámého původu a považují je za rodinné stříbro,“ přiblížila situaci mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská.

Díky spolupráci v Unii českých a slovenských zoo se ale podařilo domluvit zapůjčení hřebce ze Zoo Liberec. „Transport zebry představuje určité riziko, a proto jsme požádali zkušené přepravce ze Zoo Dvůr Králové, aby hřebce přivezli. Spojování zeber není vždycky jednoduché a průběh bývá velmi individuální. V případě našich samic a libereckého samce ale nevznikl žádný problém a celé stádo okamžitě začalo fungovat. Pro hřebce bylo jediným překvapením, že sdílí výběh se žirafami, protože se s těmito zvířaty dosud nesetkal. Při březosti trvající zhruba jeden rok můžeme hříbata očekávat pravděpodobně příští rok v létě,“ komentovala v tiskové zprávě zooložka Eliška Veselá.

Pruhování zeber v horkém vzduchu mate predátory
Podkladová barva zebry Chapmanovy není bílá, ale nažloutlá, mezi černými pruhy má hnědavé mezipásy a pruhování sahá i na nohy. Pokud uvidíme v africké krajině jejich stádo na větší vzdálenost, přes tetelící se vzduch nebude výrazné vybarvení již tak nápadné, a naopak bude i trochu splývat s pozadím. Střídání kontrastních barev rozostřuje obrys těla. Lovící šelma si proto předem musí vybrat jedince, který se stane její kořistí. Pokud se jí vyhlédnutý úlovek v nastalém zmatku ztratí mezi stovkami jiných zeber, má podstatně menší šanci na úspěch. Pruhování, které je u každého jedince jiné, si musí zapamatovat i samotné mládě, aby svou matku rozpoznalo mezi všemi ostatními členy stáda. Zebra Chapmanova je poddruhem zebry stepní, nejhojnější ze všech druhů zeber. Vyskytuje se v částech jižní Afriky, jižně od řeky Zambezi, kde obývá stepní a křovinaté oblasti. Živí se spásáním travnatých porostů, ale okusuje i listí ze stromů a keřů. Žijí harémovým způsobem, což znamená, že stádo tvoří různý počet samic, které si hlídá a opečovává vždy jen jeden samec. Zbývající samci se vyskytují v okolí a čekají na svoji příležitost. Nově příchozí klisny jsou pak ostatními napadány, hřebec je musí bránit, než agrese ze strany ostatních samic alespoň trochu pomine. Vůdčí klisna si udržuje odstup od podřízených, vede skupinu při přesunech. Při pasení se jednotlivá zvířata volají a ujišťují navzájem, že jsou v pořádku. Zebry se dožívají 20 let. Mohou běžet rychlostí až 55 km/h a jsou vytrvalejšími běžci než kůň.
Zdroj: Zoo Olomouc

Hodnocení článku je 86 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Zoo Olomouc

Štítky Zoo, příroda, zoologická zahrada, Olomouc, zebra Chapmanova, zebry, Zoo Olomouc, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Mise hříbata. Do stáda zeber v Zoo Olomouc přivezli chovatelé zkušeného hřebce z Liberce  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.