Počasí dnes27 °C, zítra27 °C
Úterý 25. června 2024  |  Svátek má Ivan
Bez reklam

S vyhláškou na bobry. Olomoucký kraj chce prodloužit výjimku k odstraňování jejich hrází o pět let

Olomoucký krajský úřad chce prodloužit o dalších pět let platnost výjimky pro vodohospodáře, aby mohli rychle odstraňovat nebo upravovat bobří hráze a sídla, kvůli kterým by jinak hrozilo vylití vody. Povodí Moravy tvrdí, že roční škody způsobené bobry jdou do několik milionů korun.

"Bobr evropský je rozšířen prakticky na celém území Olomouckého kraje a každoročně jsou na základě povolené výjimky řešeny desítky opatření k odvrácení škod na majetku a zdraví obyvatel," stojí v návrhu krajského úřadu na prodloužení výjimky, jejíž dosavadní platnost skončí v závěru května. Největší škody bobr způsobuje vodohospodářům narušováním ochranných hrází, stavbou zátaras, které vzdouvají vodu a zaplavují okolní pozemky. Další škody mají bobři na svědomí kvůli kácení a ničení zdravých stromů i dalších porostů v okolí vodních toků. Například v roce 2022 Povodí Moravy evidovalo více než 100 bobřích hrází a stovky okousaných stromů.

"V lokalitách, kde bobr svojí činností nezpůsobuje škody na majetku a jeho aktivita neohrožuje zdraví lidí, sledujeme vývoj a do jeho biotopu nezasahujeme. Jeho činnost ale zaznamenáváme i v zastavěných oblastech, kde může ohrozit majetek nebo dokonce zdraví obyvatel. V těchto případech musíme postupovat dle možností dané platnou legislativou, kdy do teritoria bobra můžeme zasahovat například jen ve vymezeném období či na základě výjimek, které stanoví příslušný krajský úřad," uvedl ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Přerov řeší možnost odlovu bobrů. Mohou být rizikem v chráněné lokalitě u rybníků

Přerovský magistrát se zabývá možností odlovu chráněných bobrů evropských v lokalitě Přírodní památky Dolní a Prostřední Svrčov. Vodní hlodavci poškodili desítky stromů. Radnice s dalšími organizacemi učinila řadu opatření, ale obává se rizika...

V Olomouci se bobři volně pohybují v ramenech řeky Moravy i na jejích přítocích. Loni úředníci řešili nežádoucí aktivitu dvou bobřích rodin na říčce Nemilance v okrajové části Olomouce, kde tato zvířata nemají přirozené nepřátele. Zákon chrání bobra i jeho sídlo a odborníci musí před využitím výjimky zvážit všechny okolnosti. "Bobři jsou velmi vnímaví a činorodí. Pokud jim technikou odstraníme hrázku, tak to hned zjistí a rychle si staví novou. Kácí přitom nové stromy i keře, což jsme zaznamenali nejen v případě Nemilanky, kde nám situaci monitoruje jeden z předních odborníků na bobry v Evropě Vlastimil Kostkan," podotkl vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Petr Loyka.

Podle Loyky se jedná o potomky bobrů, kteří byli v 90. letech navráceni do Litovelského Pomoraví při záchranné programu zaměřeném na posílení bobří populace v tuzemské přírodě. "Bobři se tak po mnoha letech vrátili do původního domova, ale jejich počty od té doby výrazně narostly, což je jistě důvodem k zamyšlení nad regulací početních stavů na základě výsledků prací odborníků," dodal.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky bobr, hráz, škody, Olomoucký kraj, krajský úřad, strom, Olomouc, vodní hospodářství, Povodí Moravy, Morava, CHKO Litovelské Pomoraví

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

S vyhláškou na bobry. Olomoucký kraj chce prodloužit výjimku k odstraňování jejich hrází o pěl let  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.