S procházejícím pásmem silných bouřek rychle přibývalo v Olomouckém kraji událostí, u kterých zasahovaly jednotky požární ochrany. Hasiči do středeční půlnoci evidovali přes dvě stovky výjezdů. Škody napáchal vítr a vydatný déšť na Hranicku či Olomoucku. Ve Velkém Týnci nedaleko krajského města došlo k nenadálé záplavě podruhé během tří týdnů.
Ve středu večer zasáhly region Olomouckého kraje intenzivní bouřky, akutní problémy vzniklé kvůli řádění živlů řešili občané, pracovníci organizací a také profesionální a dobrovolní hasiči. „Napříč celým krajem evidujeme do středeční půlnoci 219 událostí. Zásahy jsme registrovali v okolí Olomouce, Lipníka nad Bečvou, Hranic a na Šumpersku. Jednalo se o odstraňování následků lokálních záplav, popadaných stromů, utržených plechů ze střech a dalších souvisejících problémů, které byly způsobeny extrémními srážkovými úhrny a větrem,“ komentoval mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Radek Buryánek.
Výrazně zaměstnal přívalový déšť hasiče v obci Velký Týnec u Olomouce, kde došlo k rozvodnění místního vodního toku Týnečka a také splavení vody z polí. Podle dobrovolných hasičů se následky týkaly značné části obce, voda se dostala na pozemky, do sklepů i některých domů. Již na začátku června se přitom obyvatelé tří ulic ve Velkém Týnci museli potýkat s obdobnou situací, tentokrát byl rozsah lokální živelné pohromy výraznější.
Středa, 26. června 2024, 10:54
Ještě před začátkem letních prázdnin je na nejhorším hodnocení kvalita vody v přerovském koupališti Laguna. Město zveřejnilo výsledky odborné analýzy a varuje před koupáním v této lokalitě, které by mohlo vézt k poškození zdraví.
Podle starosty Velkého Týnce Petra Hanušky měly deště na začátku června ohromnou intenzitu a obec podnikala kroky k minimalizaci obdobných událostí v budoucnu. „Vedení obce před několika dny jednalo s Povodím Moravy o chystaném čištění Beroňky a Týnečky, které vypukne s prvními srpnovými dny. Místa, ze kterých přichází velká voda, byla zařazena do centrálního monitoringu eroze. Obec navázala spolupráci s Ing. Hradilovou, která nám v této oblasti bude pomáhat. V červenci budou probíhat jednání se zainteresovanými zemědělskými a dohledovými orgány SPÚ a SZIF, s kterými budeme hledat nástroje vedoucí k potřebné změně hospodaření na týneckých polích,“ uvedl starosta na webových stránkách obce s poděkováním hasičům za pomoc obyvatelům Velkého Týnce.
Velký Týnec pic.twitter.com/3PaNVoqjDv
— Nenažranej Moravák (@MartinStuden1) June 26, 2024
Míra škod se bude zřejmě v Olomouckém kraji odkrývat ještě v ranních a dopoledních hodinách. „V současné chvíli je již situace v kraji klidná, přesto na několika místech ještě odstraňujeme následky večerních bouřek. Celkově jsme zasahovali u 250 událostí napříč krajem, ovšem nejvíce zasažené okresy byly Olomouc a Přerov. Profesionální a dobrovolní hasiči pracovali celou noc, šlo o velice náročné období,“ sdělila ve čtvrtek ráno mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová.
V Olomouci došlo také opakovaně po několika týdnech k zaplavení ulic na Černé cestě, pod vodou je rovněž podjezd v Pavlovičkách v ulici u Podjezdu nedaleko obchodního domu Senimo, autobusy číslo 11 a 31 jezdí podle informací Dopravního podniku města Olomouce odklonem přes Hodolany a neobsluhují zastávku Na Špici.
S dopadem bouřek se nadále potýkají i pracovníci Správy železnic, kteří odstraňují rozsáhlé poškození trolejového vedení na trati 290, která spojuje Olomouc, Šternberk, Uničov či Šumperk. „Je zavedena náhradní autobusová doprava mezi stanicemi Olomouc hlavní nádraží a Bohuňovice,“ informovaly na webu České dráhy. „V současné chvíli se přerušení provozu dotklo již více než 20 osobních a spěšných vlaků mezi Olomoucí a Šumperkem,“ uvedla ve čtvrtek dopoledne mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová s tím, že předpokladaný termín obnovení provozu připadá na čtvrtečních 15 hodin. Pád stromu způsobil v noci v tomto úseku i nehodu, do překážky narazil osobní vlak, který jel z Olomouce do Šumperka. „Ve vlaku bylo v té době 20 cestujících. Při nehodě nebyl nikdo z cestujících ani vlakového personálu zraněn. Evakuace cestujících a vlakové čety pak proběhla za asistence hasičů. Škoda na vlaku dle prvotních odhadů přesáhne jeden milion korun,“ doplnila mluvčí Rajnochová.
Podle Centra dopravních informací Policie ČR je kromě olomoucké ulice U Podjezdu uzavřená také silnice I/35 u obce Špičky na Hranicku mezi Černotínem a Miloticemi nad Bečvou. Úsek je od noci neprůjezdný kvůli ztečení vody z polí na vozovku. Uzavírka by měla skončit ve čtvrtek ráno.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.