Vědci z přírodovědy objevili v kaluži na ulici nové druhy sinic. Pojmenovali je po Olomouci a Palackém

Autoři | Foto Univerzita Palackého Olomouc/Ota Blahoušek

Dva nové druhy sinic objevili vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v kaluži, která se po jednom z vydatných dešťů vytvořila na ulici v Olomouci. Pojmenovali je Laspinema palackyanum a Laspinema olomoucense na počest Palackého a Olomouce.

Na studii o výskytu sinic Laspinema se podíleli studenti bakalářských, magisterských a doktorských studijních programů na katedře botaniky přírodovědecké fakulty. Výsledky publikovali v prestižním časopise Journal of Phycology.

"Dva nové druhy sinic jsme nečekaně objevili ve vzorku odebraném z kaluže přímo v Olomouci. Její dno pokrýval zelený povlak, který signalizoval přítomnost těchto mikroorganismů. Původně jsme pouze chtěli zjistit, jaké druhy sinic kaluž obývají, a narazili jsme na dosud nepopsané druhy," popsal Petr Dvořák z katedry botaniky přírodovědecké fakulty.

Sinice jsou nejpočetnějšími organismy v historii Země a hrají významnou roli jako producenti kyslíku. Vyskytují se nejen v rybnících a jezerech, ale také v půdě. Botanici z Olomouce nyní v rámci vědeckého projektu zkoumají evoluci sinic po celém světě.

Zemřel respektovaný přírodovědec a pedagog Vítězslav Bičík. Popularizoval vědu i univerzitní Olomouc

Ve věku 86 let zemřel významný přírodovědec, pedagog a autor mnoha publikací profesor Vítězslav Bičík. Svou bohatou profesní kariéru spojil s Univerzitou Palackého v Olomouci, v roce 2005 se stal také laureátem Ceny města v oblasti přírodní vědy.

Identifikace nových druhů nebyla jednoduchá. "Analýza tvarů a rozměrů buněk ve světelném mikroskopu nám nepomohla tyto druhy od sebe bezpečně odlišit. Přistoupili jsme proto k získání kompletní genetické informace pomocí sekvenování DNA. Porovnali jsme získané informace s databázemi a přesně popsali hranice mezi druhy," uvedl Dvořák.

Další vzorky vědci sbírali v Česku a Polsku. "I když se původně předpokládalo, že se sinice Laspinema vyskytuje jen vzácně, našli jsme ji téměř na všech kontinentech. A také na velkém množství biotopů od sladkých a slaných vod přes mangrovy až po půdní krusty a kaluže," řekl Dvořák.

Počty živočichů a rostlin na zemi se pohybují v řádech milionů, mikroorganismů, mezi které sinice patří, jsou miliardy. Vědci dosud identifikovali pouze jejich malou část. Lepšímu výzkumu brání miniaturní rozměry, složitá manipulace v laboratoři a také malý počet vědců zabývajících se studiem mikroorganismů. 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Olomouc, sinice, kaluž, objev, druh, mikroorganismus, Petr Dvořák, Journal of Phycology, botanika, přírodovědecká fakulta, Univerzita Palackého, Olomouc

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.