Pondělí, 9. září 2024, 13:11
Ve věku 28 let nechali odborníci ze Zoo Olomouc navždy uspat samici velblouda dvouhrbého Elišku. Důvodem byly vleklé zdravotní potíže, které velbloudici v pokročilém věku trápily. K problémům pohybového aparátu se připojily i další komplikace. V areálu na Svatém Kopečku chovají tento druh sudokopytníka již od roku 1958.
Olomoucká zoo se loučí s velbloudicí Eliškou, která podle vedoucího zimoviště afrických zvířat Pavla Vidláře patřila ke koloritu zahrady. Na Svatém Kopečku se samice velblouda dvouhrbého narodila před 28 lety. „Vzhledem k velmi vysokému věku, značným chronickým potížím, v jejichž důsledku jí byla podávána silná medikace, s projevy, které se již neslučovaly se spokojeným velbloudím životem, neb jí pohybový aparát čím dál více zrazoval a přidružily se i potíže ukazující na selhávání oběhového systému, se zahrada rozhodla provést u této samice eutanázii. Odchovala 3 mláďata, z nichž nejmladší, samička, odcestovalo letos v srpnu do Zoo Spišská Nová Ves,“ komentoval Pavel Vidlář.
Neděle, 1. září 2024, 13:12
Tisíce drobných medúzek sladkovodních se i díky velmi teplému počasí rozšířily ve vodě lomu v obci Výkleky na Přerovsku. Vyhledávaná koupací lokalita se už v polovině prázdnin vyhřála na vyšší teploty, což přispělo k nárůstu počtu těchto přibližně...
Velblouda dvouhrbého domestikovali lidé asi před 4,5 tisíci let, chovají se v počtu okolo 1,5 milionu jedinců. „Divoce žijí velbloudi dvouhrbí v poušti Gobi a severozápadní Číně v počtu necelých tisíce jedinců, jedná se tedy o druh kriticky ohrožený. Velbloudi jsou pouštním podmínkám neskonale dobře přizpůsobeni,“ podotkla mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.