Kilogramy pervitinu, drogový gang operoval z Olomouckého kraje. Soud nyní členům udělil vysoké tresty

Autoři | Foto poskytla Policie ČR

Tresty až do výše deseti a půl roku vězení dnes u olomouckého krajského soudu dostali tři členové drogového gangu za rozsáhlou výrobu a distribuci pervitinu především v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Soudce jim tresty uložil na základě schválené dohody o vině a trestu.

Trojice si odpyká od 8,5 do 10,5 let vězení. Nejvyšší trest dostal jednapadesátiletý Michal Avrat, který zároveň působil i v další organizované skupině, jejíž trestní řízení je vedeno samostatně. Původně mu hrozilo až 18 let vězení. Obě skupiny podle kriminalistů propojil nedostatek pseudoefedrinu na trhu, který je potřebný k výrobě drog.

Podle soudce Vladimíra Najdekra měl soud k dispozici důkazy nejen v podobě svědeckých výpovědí, ale i díky sledování, odposlechům či komunikace ze sociálních sítí. "Tresty jsou uloženy v zákonné sazbě, obžalovaným se dostalo benefitu v podobě umístění do věznice s ostrahou. Jsme přesvědčeni, že soud má do dohody o vině a trestu zasáhnout pouze v okamžiku, pokud by nějak vybočovala. V tomto případě nebyla nepřiměřená nebo nesprávná, proto soud dohodu schválil," uvedl soudce.

Skupinu v akci pod krycím názvem Caput odhalili kriminalisté loni v říjnu. Tři muži ve věku 45, 51 a 52 let s rozsáhlou trestní minulostí se seznámili ve vězení. Podle žalobce Jindřicha Pazdery trojice od roku 2021 do 6. října 2023 na různých místech v ČR, zejména v Olomouckém kraji v okrese Olomouc a Šumperk, a v kraji Moravskoslezském vytvořila organizovanou skupinu za účelem získat chemikálie a léky na výrobu drog a jejich následnou distribuci.

VIDEO: Kriminalisté v Olomouckém kraji rozbili dva drogové gangy. Skupiny propojil nedostatek suroviny

Proti hned dvěma organizovaným skupinám zaměřeným na výrobu a prodej pervitinu úspěšně udeřili kriminalisté v Olomouckém kraji. Drogové gangy propojil aktuální nedostatek potřebných chemikálií na černém trhu. Při akcích s krycími názvy Caput a André...

Role měli rozdělené. Dvaapadesátiletý David Bratter opatřoval látky, jako je červený fosfor, vyrobený pervitin také prodával, a to za 1000 korun za gram. Pětačtyřicetiletý Milan Vejšický, který byl v minulosti odsouzen za vraždu, drogy v chatě v zahrádkářské kolonii v Zábřehu vyráběl. "Vyrobil takto nejméně 1381 gramů pervitinu, ale zamýšlel vyrobit až 3700 gramů," uvedl žalobce. Během čtyř domovních prohlídek u nich policisté zajistili 1,1 kilogramu pervitinu, 1,2 kilogramu červeného fosforu, ze kterého lze podle kriminalistů vyrobit až čtyři kilogramy pervitinu, zabavili také dvě varny a 800 tisíc korun.

Třetí z mužů, Michal Avrat z Olomouce, se na výrobě a distribuci podílel nejen v této skupině, ale působil podle kriminalistů i ve druhé skupině odhalené pod krycím názvem Andre. Tato skupina čítající tři muže a jednu ženu se rovněž podílela na výrobě a prodeji pervitinu. Působili především v Olomouckém a Jihomoravském kraji, ale také v Polsku, Slovinsku, v Chorvatsku a v Itálii. Při pěti domovních prohlídkách našli policisté půl kilogramu pervitinu, půl kilogramu červeného fosforu, dvě kompletní varny a 700 tisíc korun v hotovosti.

Pachatele na různých místech zadržela zásahová jednotka, do případu byli zapojeni i operativci celníků.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky pervitin, gang, výroba, distribuce, prodej, soud, rozsudek, metamfetamin, Olomoucký kraj, Česko, věznice, drogy, fosfor, Olomouc, Moravskoslezský kraj

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.