Plné ruce práce měli i v průběhu pátečního dne dobrovolní a profesionální hasiči v Olomouckém kraji. Přípravné aktivity kvůli výstraze před extrémními povodněmi pokračovaly na severu regionu, technika odstraňovala lávky a mosty na řece Bělé. Od čtvrtečního rána řešili hasiči přes 220 událostí spojených s meteorologickými výstrahami, hlavní vzestup hladin řek se přitom očekává až v průběhu víkendu.
Od čtvrtka pracují hasiči na odstraňování lávek a mostů v Bělé pod Pradědem a místních částech této obce na Jesenicku. „Ve čtvrtek jsme pomocí vyprošťovacího jeřábu a jeho silného navijáku odstranili 5 mostů, dnes budeme pokračovat v místní části Tomíkovice. Podobným způsobem přemístíme další lávku,“ říká mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová.
V souvislosti s výstrahami ČHMÚ evidujeme od včerejších 6:00 do 15:00 přes 220 událostí. Chystají se mobilní protipovodňová hrazení, čistí se propustky i okolí toků, odstraňují se překážky, jako jsou lávky či mosty. Na některých místech zasahujeme. Více: https://t.co/QYVBhJbwAQ pic.twitter.com/nbDcvehj4h
— Hasiči Olomouc ???????????????? (@hasici_olomouc) September 13, 2024
Od čtvrteční šesté hodiny ranní do páteční 15. hodiny už zaznamenali hasiči více než 220 událostí spojených s deštěm a výstrahami Českého hydrometeorologického ústavu. „V tuto chvíli se jedná o přípravné a preventivní práce a monitoring situace na jednotlivých tocích. Chystají se mobilní protipovodňová hrazení, například v Moravičanech v režii místních dobrovolných hasičů. Čistí se propustky i okolí toků, odstraňují se velké překážky, jako jsou například právě lávky či mosty. Zaznamenáváme v této souvislosti zásahy, kdy jsme například z toku odstranili spadlé stromy vlivem podmáčené půdy,“ uvedla mluvčí Balážová.
Pátek, 13. září 2024, 08:57
Obyvatelé Olomouce si mohou přijít pro písek, pokud chtějí ochránit svůj majetek. Zdarma ho lidem poskytnou olomoucké Technické služby, pytle si lidé musí přinést vlastní. Olomoučané si pro písek mohou přijít dnes odpoledne a v sobotu a v neděli...
Příslušníci hasičů jsou členy povodňových komisí na úrovni kraje i obcí s rozšířenou působností. „Pokračujeme v přípravách pytlů na všech územních odborech. Ve Vikýřovicích využíváme kapacit protipovodňového kontejneru, který pracuje poloautomaticky a zrychluje plnění pytlů s pískem. Spolupracujeme také s místními jednotkami sboru dobrovolných hasičů,“ doplnila Lucie Balážová.
V Olomouci by se podle zástupců města měla řeka Morava udržet na úrovni padesátileté vody. „Pokud se tato prognóza naplní, dosáhne říční tok úrovně roku 2006. Tu protipovodňová ochrana města unese, rozlití vody do krajiny hrozí v tuto chvíli pouze v Chomoutově,“ sdělila mluvčí olomoucké radnice Jana Doleželová.
Právě do Chomoutova bude směřovat v následujících hodinách materiál i úsilí příslušných složek a organizací, aby došlo ke zmírnění případných škod. „Obyvatelé Chomoutova by se měli zaměřit především na ochranu majetku v podzemních prostorech domů a zvážit i přeparkování vozidel. Totéž se týká i zahrádkářské oblasti nad Černovírem. Riziko zatopení sklepů a suterénů však hrozí ve všech městských částech,“ informovala mluvčí Doleželová.
Rozhodující bude podle zástupců olomoucké protipovodňové komise úhrn srážek v noci z pátku na sobotu. „Na řece Moravě v profilu Moravičany bude první stupeň povodňové aktivity překročen v sobotu okolo poledne, třetí stupeň povodňové aktivity pak nedříve v sobotu ve večerních hodinách. V Olomouci očekáváme dosažení prvního stupně povodňové aktivity nejdříve v sobotních odpoledních hodinách a podle stávajícího modelu by měl třetí stupeň povodňové aktivity nastat v neděli v brzkých ranních hodinách,“ řekl ke stávající prognóze tajemník povodňové komise města Olomouce Jan Langr. Právě analýza hydrologické situace ze sobotního rána bude rozhodující pro další kroky a doporučení.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.