Pro dospělé občany, malé děti i domácí mazlíčky se do nebezpečných prostor vydávali hasiči, záchranáři, policisté i další odvážní aktéři při akutní fázi povodňového dění uplynulých dnů. Profesionální a dobrovolní hasiči evidují v Olomouckém kraji za necelý týden dva tisíce zásahů, při dvou stovkách z nich zvládli ten nejdůležitější úkol – záchranu lidského života.
Pondělí, 16. září 2024, 17:08
Pitnou vodu, trvanlivé potraviny, drogerii, ale i pomoc dobrovolníků budou potřebovat lidé v regionech zasažených ničivými povodněmi. Organizace připravují potravinové sbírky, výtěžek poputuje zejména na Jesenicko a Šumpersko. Olomoucká univerzita...
Nejkritičtější byla situace při povodních od soboty 14. září do úterý 17. září v Olomouckém kraji na Jesenicku a Šumpersku, po kritickém období už hlavní nebezpečí odeznělo a lidé se věnují mapování škod a úklidu. Obnova všeho poničeného potrvá ještě velmi dlouhou dobu.
Do nebezpečné situace se kvůli záplavám dostali lidé ve více než dvou stovkách případů. „Zachraňovali jsme mnohdy celé rodiny i s domácími zvířaty. Díky vrtulníkům se podařilo dostat do bezpečí 54 lidí, a to v situacích, kdy již nebyla jiná možnost. Další stovky lidí jsme přepravili ze zaplavených domovů pomocí člunů a našich hasičských vozidel. Často jsme vyprošťovali obyvatele z podkroví, střech, automobilů. Cesty mnohde již chyběly nebo byly vážně poškozené, mosty odnesla voda nebo byly nestabilní, a tak hasiči museli improvizovat a hledat pro záchranu lidí krizová řešení. Mnohdy zasahovali za podmínek, kdy ani naše těžká technika s vysokou brodivostí nestačila a musela překračovat své limity,“ popsala mluvčí Hasičského záchranného sboru Lucie Balážová.
Její kolega Zdeněk Hošák se zaměřil na obrazovou dokumentaci náročné práce profesionálních a dobrovolných hasičů, jeden z videoklipů ilustrující hrdinské nasazení záchranných složek v krizových podmínkách má na Facebooku přes milion zhlédnutí. Hasiči dokázali najít cestu k lidem v oblastech, kde byl tak živel tak silný, že strhával domy, auta i silnice. „Nejvážnější situace se řešily v povodí Bělé a Vidnávky v obcích: Mikulovice, Písečná, Česká Ves, Jeseník, Bělá pod Pradědem, Lipová-lázně, Vápenná, Žulová, Vidnava, Velká Kraš a v jejich místních částech. Díky předsunutým odřadům z jiných územních odborů našeho kraje, které se na nejkritičtější místa vydaly ještě před kulminací obou řek, byla pomoc pro obyvatele zajištěna i přes naprosto krizové podmínky rychle a efektivně. Zachránili jsme 250 dospělých a dětí, psy i kočky. Evakuovali jsme více než 2300 osob. Stále pátráme s Policií ČR po třech pohřešovaných lidech, kteří spadli do řeky Staříč v osobním autě,“ připomněla mluvčí Balážová.
Práce hasičů ale nekončí, pomoc je potřeba i nadále, práce koordinují krizové štáby obcí s rozšířenou působností Jeseník a Šumperk. „Nyní řešíme likvidaci následků povodní. Na Jesenicku pracujeme na obnově území, zprůjezdnění komunikací pro vozidla IZS, tak abychom mohli obsluhovat s humanitární pomocí i nepřístupné obce. Včera i dnes se tam pitná voda a jídlo dopravovalo pomocí armádních vrtulníků. Armádní těžká technika pracuje i přímo v regionu, kde se podílí na čištění koryt řek a obnově infrastruktury,“ doplnila Lucie Balážová s tím, že lidé, kteří mají zájem pomoci, by se měli zaregistrovat přes k tomu určený webový formulář. V současnosti není totiž vhodné vydávat se do zasažených regionů pomáhat na vlastní pěst a bez domluvy s příslušnými organizacemi a institucemi.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.