Počasí dnes2 °C, zítra3 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

V Hanušovicích se regulace řeky nevyplatila. Kdyby tekla rovně, voda by se zřejmě do města nedostala

Při zářijových záplavách si rozvodněné řeky na severní Moravě hledaly na řadě míst vlastní cesty. V Hanušovicích na Šumpersku k zatopení obydlených oblastí a škodám v řádu desítek milionů paradoxně přispěla regulace toku. Starosta Hanušovic Marek Kostka chce nyní prosadit, aby se řeka už znovu neusměrňovala a tekla přirozenou cestou.

“Jde o místo na soutoku Moravy a Branné těsně nad hřištěm, kde je koryto směřováno kolem hřiště do takové prudké zatáčky a pak vraceno další prudkou zatáčkou zpět. I toto byl důvod, proč se řeka vylila do středu Hanušovic," objasňuje situaci v Hanušovicích na Šumpersku starosta města Marek Kostka (Generace Y).

Ke katastrofě podle něho přispělo odlehčovací rameno. “Při silném průtoku se vracelo do hlavního toku a vlastně ho přehradilo. V úseku asi dvou set metrů se pak řeka začala vylévat přímo do středu Hanušovic. Voda v hlavním toku se v podstatě zabrzdila odlehčovacím ramenem. Do budoucna bych proto řeku nechal téct, jak to příroda chtěla. Bude to pro všechny jednodušší, teď to bude něco stát, ale do budoucna to může zásadně snížit povodňové škody. Od tohoto problematického místa už totiž řeka plynule tekla v korytu,” navrhuje nyní starosta Hanušovic.

Šance je vysoká. Město již začalo jednat s Povodím Moravy, že by se stávají zaplavené hřiště a tenisové kurty spojily s intravilánem, už by nebyly oddělené vodou, a řeka by tekla až za nimi přirozeně rovnou cestou kolem lesa. “Do budoucna bychom tak uchránili město, řeku bychom neregulovali násilným způsobem, kdy se to na soutoku snažíme ohýbat do zátočiny, a řeka by měla volný průtok,” popisuje výhody Kostka.

Měsíc od zničujících povodní. Silný proud vody si často našel novou cestu a někde už to tak možná zůstane

Měsíc od zničujících povodní se ukazuje, že na některých místech nebudou vodohospodáři a úřady opět usilovat o to, aby řeky zkrotili. Někde si silný proud našel novou cestu, a pokud to okolnosti a zejména majitelé pozemků v okolí dovolí, už by to...

Povodí Moravy s tímto návrhem podle něho předběžně souhlasí, následovat budou hydrogeologické průzkumy a všechny další potřebné kroky. “Totální povodeň tady byla v roce 1997 a nyní v roce 2024. Já si myslím, že už to nikdo nechce zažít a znovu opravovat věci, které by se už opravovat nemusely,” je přesvědčený starosta. Řeka už by neoddělovala sportoviště od města a posunula by se až za hřiště k lesu. “Tak, jak tomu určitě bylo v minulosti, což tvrdí i všichni odborníci z Povodí Moravy, že tam koryto muselo původně být,” naznačuje starosta. 

Problém by nemusel být ani s pozemky. V lokalitě půda patří Lesům ČR, kde Kostka potíže nepředpokládá. Pozemky zde má také sportovní klubu, se kterým už město zahájilo řízení o převodu. Jediný soukromý pozemek patří místní firmě, se kterou jsou ovšem Hanušovice rovněž předběžně domluvené, že půdu budou kupovat. “Myslím si, že všichni majitelé pozemků, i ti soukromí, by měli mít zájem domluvit se na tom, abychom řeky nechali v původních korytech,” je přesvědčený starosta Hanušovic Kostka.

Hladík: Nová vodohospodářská opatření na Jesenicku budou vypadat jinak, je potřeba se z povodní poučit

Nová vodohospodářská řešení v zastavěných oblastech v záplavovém území Jesenicka a Šumperska budou vypadat jinak než před zářijovými povodněmi. Zohlednit budou muset současnou situaci i podobu toků. Ministerstvo životního prostředí již pracuje na...

Mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová potvrzuje, že Hanušovice jsou jedním z míst, kde vodohospodáři uvažují o tom, že řeku nechají v jejím původním korytě. “Místa, kde uvažujeme o změně původní úpravy toku nebo o ponechání toku v novém řečišti máme. Ke konkrétní lokalitě vždy přistupujeme individuálně. Je nutné lokalitu nejprve hydrotechnicky posoudit a projednat zejména s místními samosprávami, s vodoprávními úřady, s orgány ochrany přírody i s vlastníky dotčených pozemků. Například v Hanušovicích budeme zvažovat lokální změny technického řešení protipovodňové ochrany. Dalším takovým místem jsou například hráze v Rudě nad Moravou, kde v nejvíce namáhaných místech uvažujeme o zvolení jiného technického řešení,” sdělila Kučerová.

Vodohospodáři musí podle mluvčí posuzovat také to, zda se například jedná o místa v obci s hustou zástavbou či zda by nemohlo dojít k ohrožení liniových staveb, vodních děl či technické infrastruktury. “Zda tok vrátit do původního řečiště, či ponechat v nově vytvořeném záleží na mnoha okolnostech. Jsou to místní prostorové podmínky, kdy zejména v úzkých podhorských údolích musíme vést tok tak, aby svým případným vývojem nezasahoval do stávajících komunikací, železničních cest, vedení inženýrských sítí a podobně. Dalším faktorem je zejména projednání s vlastníky dotčených pozemků,” dodala mluvčí Povodí Kučerová.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Michal Šverdík

Štítky Hanušovice, regulace, řeka, povodně, záplavy, škody, okres Šumperk, pozemek, Povodí Moravy, les, vodní hospodářství, Morava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V Hanušovicích se regulace řeky nevyplatila. Kdyby tekla rovně, voda by se zřejmě do města nedostala  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.