Počasí dnes2 °C, zítra2 °C
Úterý 3. prosince 2024  |  Svátek má Svatoslav
Bez reklam

Největší úkryt pro netopýry a vrápence. V Javoříčských jeskyních zimují tisíce letounů

Podzemní systém Javoříčských jeskyní poblíž hradu Bouzova na Olomoucku se v chladnějších měsících roku mění na největší zimoviště netopýrů a vrápenců v České republice. Minulou sobotu proběhlo tradiční symbolické Uspávání netopýrů, letounů napočítali odborníci při posledním sčítání přes šest tisíc, v jeskynní oblasti jich ale žije ještě násobně více.

Létající savce v podzemí pod národní přírodní rezervací Špraněk odborníci systematicky monitorují již 35 let – od roku 1989. „První zmínka o netopýrech v této lokalitě pochází od pražského zoologa – entomologa a zakladatele chiropterologie Friedricha A. Kolenatiho z roku 1856. Popisuje, že mu netopýry z ‚vápencové jeskyně u Bouzova‘ 16. ledna dodal lesní geometr Schrodt,“ vylíčil Pavel Gejdoš, mluvčí Správy jeskyní České republiky.

Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk, který dal jméno i národní přírodní rezervaci nad jeskyněmi. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938 a zpřístupněna veřejnosti v roce 1953. Jeskyně jsou proslulé bohatou a pestrou krápníkovou výzdobou.
Zdroj: Správa jeskyní ČR

Na uplynulý víkend připadal termín tradičního Uspávání netopýrů, v jeskynním labyrintu pod kopcem Špraněk návštěvníci získali zajímavé informace o životě tajemných letounů. „Jiří Šafář z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR vysvětlil například jak funguje echolokace, díky níž se bezproblémově orientují v temných dutinách. Zařízení ve vstupních dveřích monitorující počty vletů přiblížil i s dalšími zajímavostmi Jan Zukal z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR. Na akci se podílel ČESON-Náš soused netopýr,“ komentoval sobotní akci mluvčí Gejdoš.

Půdy dvou zámků v Olomouckém kraji dostaly speciální podlážky. Památky ochrání před trusem netopýrů

Podkrovní prostory zámků v Čechách pod Kosířem a v Rudě nad Moravou poskytují důležitý úkryt mnoha stovkám netopýrů. Pro historické budovy je ale určitou komplikací trus a moč chráněných živočichů. Ochranu prvků stavby poskytnou speciální podlážky a...

Ten upozornil, že Javoříčské jeskyně se pyšní titulem největší známé zimoviště letounů na území České republiky. Poslední pravidelné sčítání netopýrů proběhlo loni v zimě a zapojilo se do něj třináct sčitatelů. Ti zaznamenali celkem 6637 zimujících zástupců sedmi druhů letounů. „Nejpočetnějším byl vrápenec malý s počtem 6433 kusů, dále netopýr brvitý, netopýr velký, netopýr vodní, netopýr Brandtův, netopýr řasnatý a netopýr ušatý. Početnost byla srovnatelná s rekordním rokem 2022. A to je odhadem tak jedna třetina ze skutečného počtu, další letouni jsou pravděpodobně ukryti v různých škvírách v horních partiích jeskyní, kam nedohlédneme," podotkl Zukal.

Javoříčské jeskyně i nedaleké Mladečské jeskyně na Litovelsku mají v listopadu otevřeno ve všední dny, kdy mohou lidé zavítat do podzemních komplexů na prohlídky v 10 a ve 13 hodin. V prosinci se pak obě jeskyně pro veřejnost uzavřou.

Zimní spánek letounů
Vzhledem k malé tělesné velikosti a náročnému způsobu pohybu je metabolismus netopýrů velmi rychlý. Zimní období doprovázené nízkými teplotami a sníženou dostupností proto netopýři přečkávají ve stavu tělesné strnulosti, tzv. zimního spánku (hibernace). Při něm dochází k výraznému poklesu tělesné teploty a srdeční činnosti. Díky úspornému metabolismu dokážou netopýři přezimovat jen s pomocí tukových zásob, které si vytvoří ještě před hibernací. Netopýři vyhledávají úkryty, ve kterých je přes zimu zachována stálá teplota nad bodem mrazu. Jedná se zejména o podzemní prostory – jeskyně, štoly, sklepy. Využívány jsou také velké stromové dutiny a skalní štěrbiny, ale i různé štěrbiny v panelových domech či mostních konstrukcích. Na některých lokalitách se shromažďují desítky i stovky jedinců. Zimní spánek není nepřetržitý, netopýři se v průběhu zimy občas probudí, například aby se přemístili na vhodnější místo v úkrytu nebo na jinou lokalitu, za teplejších nocí (zejména v předjaří) mohou vyletět i na lov potravy. U některých druhů dochází na zimovištích také k páření.
Zdroj: Česká společnost pro ochranu netopýrů 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Jaroslav Šanda/Správa jeskyní ČR

Štítky Příroda, ochrana přírody, Javoříčské jeskyně, netopýr, vrápenec, letouni, zimní spánek, Olomouc, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Největší úkryt pro netopýry a vrápence. V Javoříčských jeskyních zimují tisíce letounů  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.