Podkrovní prostory zámků v Čechách pod Kosířem a v Rudě nad Moravou poskytují důležitý úkryt mnoha stovkám netopýrů. Pro historické budovy je ale určitou komplikací trus a moč chráněných živočichů. Ochranu prvků stavby poskytnou speciální podlážky a stříšky, které odborné firmy a dobrovolníci na půdách instalují.
Dva zámky v Olomouckém kraji byly jako jediné v České republice zařazeny do mezinárodního projektu LIFE, který pomáhá chránit netopýří úkryty nejen v České republice, ale také v Polsku, Rumunsku a na Slovensku.
Na půdách zámků v Čechách pod Kosířem a v Rudě nad Moravou tak probíhají změny, které přispějí k ochraně památek a také snadnějšímu úklidu prostor, ve kterých žijí početné kolonie vrápenců malých či netopýrů velkých.
Rozsáhlejší opatření je potřeba v Rudě nad Moravou na Šumpersku, kde bylo nejprve nutné vyměnit některé nevyhovující trámy pod věžičkou zámku. „Pro netopýry jde o velmi důležitý prostor. Jednak věžička netopýrům slouží jako hlavní přístupová cesta na půdu, jednak spodní část věžičky je využívána netopýry velkými jako takzvaná porodnice, tedy v období krátce před porody a následně v ranné fázi odchovu mláďat, než se přesunou do sousedních rozlehlejších prostor,“ vysvětluje koordinátorka projektu LIFE Jana Vandrovcová z České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON).
Zámek v Rudě nad Moravou je od roku 2005 evropsky významnou lokalitou, letní kolonie netopýra velkého každoročně zahrnuje několik set samic a žije zde také okolo 60 samic vrápence malého.
Středa, 22. listopadu 2023, 15:04
Radní města Olomouce schválili sloučení Moravského divadla a Moravské filharmonie, obě značky stejně jako oba orchestry zůstanou zachovány. Podle radních jde o jedinou variantu, která umožní zachování a rozvoj kulturní nabídky. Sloučením se bude v...
Pro snížení konfliktu mezi památkovou ochranou a ochranou zvířat zajišťuje odborná firma ve spolupráci s dobrovolníky z ČESON rozmístění tří dřevěných podlážek o celkové ploše 230 metrů čtverečních. Náklady na práci a materiál se v Rudě nad Moravou budou pohybovat okolo 650 tisíc korun.
„Instalace ochranných opatření v Rudě nad Moravou započaly na podzim loňského roku a nejpozději do konce příštího roku by měly být všechny práce hotovy. V tuto chvíli jsou hotové dvě největší podlážky a rovněž jsou vyměněny poškozené trámy. Zbývá tedy dodělat poslední podlážku, překrýt všechny podlážky ochrannou fólií a nainstalovat ochranné stříšky na horní trámy,“ přiblížila Jana Vandrovcová.
Při pracích je důležité zohlednit životní cyklus netopýrů, kteří po část roku potřebují klid zejména v letním období, kdy na svět přicházejí mláďata. „Abychom netopýry nerušili při odchovu mláďat a samice měly na půdě i nadále pocit bezpečí, byly a jsou veškeré práce spojené s instalací ochranných opatření prováděny výhradně v nepřítomnosti letní kolonie, to znamená v období od začátku října do konce března,“ potvrdila koordinátorka projektu.
Úterý, 21. listopadu 2023, 10:47
V české přírodě raritní černá labuť byla v uplynulých dnech k vidění na jednom z rybníků v Tovačově. Mohutný elegantní vodní pták žije v tuzemsku jen v zoologických zahradách či soukromých chovech. Ornitologové se domnívají, že labuť unikla z chovu...
Zatímco v Rudě nad Moravou budou ještě úpravy podkrovních prostor pokračovat, v Čechách pod Kosířem už je hotovo. Kromě hlavních podlážek o ploše přibližně 50 metrů čtverečních jsou k dispozici také dvě menší mobilní podlážky. „Půda zámku v Čechách pod Kosířem je značně rozlehlá a vrápenci se zde mohou volně přesouvat. S oblibou využívají i menší prostory mezi střechou a komíny. Proto byly krom dřevěných podlážek vytvořeny i dvě takzvané mobilní podlážky, které lze snadno podle potřeby po půdě přesouvat. Mobilní podlážky se vejdou mezi trámy a jsou tvořeny geomříží překrytou paropropustnou fólií,“ vysvětlila Jana Vandrovcová.
Klasicistní zámek bývá v období letních kolonií domovem více než stovky samic vrápence malého. „Navíc byly na půdě zjištěny pobytové známky dalších druhů – netopýra ušatého a netopýra večerního, které se ukývají ve štěrbinách mezi podbitím střechy či mezi trámy,“ dodává koordinátorka.
Pro zajištění obdobných opatření nejsou nyní další místa v Olomouckém kraji do projektu LIFE zařazena. „Nicméně se majiteli a správci ostatních lokalit, kde se nachází letní kolonie netopýrů a případně zimoviště, se snažíme zůstávat v kontaktu, abychom s nimi mohli zavčasu řešit případné problémy související s netopýry a doporučit nejvhodnější opatření,“ uzavírá za ČESON Jana Vandrovcová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.