Obyvatelé Chomoutova se na poslední chvíli snaží zabránit kácení dvou stoletých kaštanů u místní kapličky. Podle posudku, který si lidé nechali zpracovat, je minimálně jeden z nich v pořádku. Olomoucká radnice tvrdí, že stromy jsou po povodních nebezpečné.
Kácení dvou historických jírovců u kaple Panny Marie v Chomoutově odstartovalo dnes. Část místních lidí je proti. "Záměr se opírá o posudek, který si nechalo vypracovat město. Existuje však i druhý, podle kterého není nutné stromy zcela odstranit. Ten přitom nebyl zohledněn," argumentuje Kristina Machačíková ze Zelených, kteří iniciativu obyvatel podporují.
Jeden z obyvatel Zbyněk Musil podal podnět na Krajský úřad a Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR, protože rozhodnutí olomouckého magistrátu o kácení považuje za nelegitimní. Oba kaštany jsou podle něho klíčovým prvkem veřejného prostoru a podle nezávislého posudku nepředstavují bezprostřední riziko. Posudek, který zpracoval respektovaný arborista z Mendelovy univerzity v Brně, naznačuje, že minimálně jeden ze stromů je zdravý a stačilo by odborné ořezání.
"Staleté kaštany v letním horku snižují teplotu vzduchu, poskytují stín a udržují vláhu. Vyzýváme proto úřady k zodpovědnějšímu a transparentnějšímu přístupu. Pokud je nutné stromy pokácet, mělo by si tento krok město obhájit tváří v tvář posudku, který tvrdí, že to nutné není," prohlásil také Pavel Bednařík ze Zelených.
Podporu lidé z Chomoutova našli u některých zastupitelů. “Rychlost, se kterou se po vydání konečného rozhodnutí okamžitě kácí v čase doznívajících vánočních svátků, vyvolává pocit nerespektování místní komunity. Jakkoli chápu, že povodňové škody musí vyhodnocovat odborníci, není možné ignorovat občany," uvedla například olomoucká zastupitelka Andrea Hanáčková (STAN).
Středa, 1. ledna 2025, 17:28
Olomoucký kraj čeká v letošním roce řada důležitých investic, patří mezi ně především dokončení posledního úseku D1 u Přerova nebo modernizace železniční trati z Brna do Přerova. Celý rok bude zároveň rokem obnovy pro oblasti postižené loňskými...
Olomoucká radnice naopak tvrdí, že stoleté kaštany, poslední dva stromy z bývalé aleje, jsou od zářijové povodně nebezpečné. Navíc jsou napadeny škůdci a mají uhnilé kořeny. Povolení kácení je platné od konce prosince. Veřejná debata se v Chomoutově podle radnice vede od konce října, informována je komise městské části i dobrovolní hasiči.
"Každý den se bojím, že jeden z těch stromů sám spadne. Zvláště strom s vazbou koruny drží už jen vyloženě silou vůle. Samovolné zřícení u stromů tohoto druhu a s houbovou infekcí hrozí dokonce i za bezvětří," tvrdí vedoucí oddělení zeleně na olomoucké radnici Jitka Štěpánková. Na nebezpečí upozorňují cedule, na stromech se podle ní vyskytují troudnatec kopytovitý, hlíva ústřičná a další houby, které způsobující destrukci dřevní hmoty.
Radnice však na druhé straně připustila, že na základě druhého posudku kácení jednoho stromu odloží. "Jeden strom musíme skácet co nejrychleji. U druhého uděláme tomografické vyšetření. Do kůry i dřevní hmoty těsně pod kůrou umístí odborný arborista sondy a pomocí magnetické rezonance zjistí, zda může druhý jírovec zůstat na místě do konce března, a to kvůli živočichům," řekla Štěpánková. Minimalistické torzo by ovšem zůstalo jen do doby výletu netopýrů nebo strakapoudů, případně jiného zákonem chráněného obratlovce, pokud strom obývají.
Skácené stromy magistrát nahradí novou výsadbou. Dendrologický průzkum po povodních zahrnuje v celé Olomouci 3500 stromů, které byly postiženy záplavami a zvýšenou hladinou podzemní vody.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.