Zcela nové a bezpečné překážky pro začátečníky a pro děti, ale také raily pro zkušené jezdce a hlavně dostatek sněhu nabízí v této sezoně snowpark na Paprsku v Jeseníkách. Duše celého areálu Jakub Smyček z nedalekého Šumperka jich pro letošek vyrobil šest a další opravil. Okolo areálu se tak pomalu začíná vytvářet komunita fanoušků.
Už v minulých dvou sezónách se o překážky na sjezdovce na Paprsku staral zapálený snowboardista Jakub Smyček z nedalekého Šumperka. Kovové konstrukce totiž někdo musí pravidelně kontrolovat a udržovat bezpečné, ale je třeba také upravovat sněhové nájezdy na překážky, a to nejlépe každý večer, aby přes noc pořádně zmrzly a zpevnily se.
"Byly tam ovšem překážky už staršího data. S vedením střediska jsme se proto domluvili, že by ve snowparku mohlo být něco nového. Z původně tří plánovaných překážek jsem nakonec navrhl a vyrobil šest," popisuje Smyček, který je zámečníkem.
Základ snowparku je přizpůsobený pro děti a začátečníky. Je zde například zcela nová čtyři metry dlouhá a metr široká bedna, která se dá jenom přejíždět, ale odvážnější jezdci se na ní mohou například i točit nebo slidovat. Další o něco obtížnější bedna je lámaná, má šest metrů a půl metru na šířku.
Ukazuje se, že to byl dobrý nápad. Bedny jsou stále plné a jezdí na nich mladí i starší jezdci.
Nahoře je také půlkulaté nízké dýnko o průměru 1,2 metru, na kterém se dá točit, jezdit ho bokem nebo jenom přeskočit a ťuknout do něj snowboardem. Časem bude osazeno na sněhovou platformu, která se v těchto dnech na Paprsku začala budovat.
Čtvrtek, 15. února 2024, 16:44
Jakuba Smyčka ze Šumperka v současné době velmi často uvidíte se zvláštní velkou lopatou, jak upravuje sníh ve snowparku na Paprsku v Jeseníkách. Většinu překážek se mu i přes oblevu podařilo udržet v provozu, na svahu ovšem musel strávit desítky...
Pro zkušenější ridery je ovšem ve snowparku také několik zcela nových railů o různých průměrech, délkách a šířkách a některé opravené staronové překážky.
"Vyrobil jsem například 2,6 metru dlouhou trubku o průměru půl metru, která je ideální na učení na railu. To je ten první moment, když člověk přechází z beden. První krok musí být jednoduchý, aby se dalo něco naučit. Při výrobě překážek dbám na každý detail a bezpečnost. Všechny mají hladké a zaoblené zakončení, což výrazně snižuje riziko zranění. Chci, aby si ve snowparku mohli bezpečně zajezdit jak děti, tak zkušení jezdci,“ popisuje Smyček.
Boxy mají kluzý plast s UV filtrem a kromě zaoblených hren také zesílený materiál a nerezové nýty. Nosné části pro přemísťování rolbou jsou extra pevné, stejně tak i raily.
"Snowpark jsem koncipoval tak, aby si na své přišli všichni. Už přes Silvestr tady byli například na tři dny kluci až z Čech, na bednách jezdí plno dětí. Letos jsme tady zhruba čtyři, co se o snowpark staráme," vysvětluje Smyček. Až bude vše hotovo, plánuje neformální OpenDay s natáčením videí a nějakým tím překvapením.
O podmínkách na svahu a ve snowparku Smyček dává pravidelné informace a fotky na sociální sítě a hlavně na Instagram na účet Paprsek snowpark a pevně věří, že se freestyle snowboardová a lyžařská komunita na Moravě dál rozšíří.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.