Zpráva o závažné onkologické diagnóze zasáhla minulý rok zubní lékařku Hanku a její blízké. Mámě dvou malých dětí odhalili odborníci nádor mozku. Šance na vyléčení je v tuzemsku nízká, naději může poskytnout speciální imunoterapie podávaná v Litvě. Náklady na léčbu, kterou nehradí pojišťovna, se blíží sto tisícům eur. Na pomoc oblíbené zubařce ze Šumperska tak vznikla veřejná sbírka.
Rok 2024 znamenal pro Hanu důležitý posun v kariéře. V Novém Malíně na Šumpersku, kde i bydlí, si otevřela svou zubní ordinaci. Při náročné práci i péči o své děti se potýkala s bolestmi hlavy, následná vyšetření přinesla žalostné zjištění. Analýza chirurgicky odebraného vzorku tkáně ukázala na nejhorší stupeň zhoubného astrocytomu.
Největší šance v boji se zákeřným onemocnění může poskytnout experimentální vakcinální léčba poskytovaná v zahraničí. Sofistikovaná terapie nehrazená zdravotní pojišťovnou je mimořádně nákladná, na pomoc Hance a její rodině založila její kamarádka finanční sbírku na portálu donio.cz.
„Na radioterapii a chemoterapii nastoupila Hanka neprodleně, ale predikce u takové diagnózy je dva až tři roky života. Peníze budou použity na imunoterapeutickou léčbu ve Vilniusu v Litvě a s tím související náklady, jako je doprava, ubytování a stravování. Tato léčba probíhá formou protinádorových vakcín, které jsou vyrobeny přímo na míru každému pacientovi a bývají aplikovány opakovaně. Jedna taková série vakcín stojí přibližně 80 000 eur,“ přiblížila iniciátorka pomoci Terézia Opršalová.
Pondělí, 8. července 2024, 18:54
Obrovská únava, bolest břicha, horečky či závratě. Před dvěma lety se několika příznaky projevila u tehdy šestnáctileté Terezy z Olomoucka akutní lymfoblastická leukémie. Fyzicky i psychicky nebývale náročný boj s onkologickým onemocněním statečná...
Osud mladé lékařky a mámy nezůstal jejímu okolí ani dalším lidem lhostejný. Pro milovnici fantasy příběhů Harryho Pottera i aktivního pohybu v přírodě zaslalo přes 1600 dárců během jediného dne více než jeden a půl milionu korun. Cílová částka je na úrovni 2,4 milionu korun. Vlna solidarity překvapila i zakladatelku sbírky. „Je to neuvěřitelné. V každou i noční hodinu lidé posílají příspěvky. Je super, že se nebojí poslat i malé částky, protože opravdu i to se počítá. Vážně jsem nečekala, že tak rychle dokážeme vybrat už jen ten první milník, díky kterému vlastně už můžeme zahájit léčbu,“ komentovala Terézia.
První část sbírky mířila k částce 555 tisíc korun a bude použita na diagnostický proces vakcinální léčby, další peníze pak poputují na podpůrnou vitamínovou terapii a pobyty v hyperbarické komoře.
Samotná příprava a aplikace souboru speciálních vakcín vyjde na další necelé dva miliony korun. Ve zdravotnickém zařízení v Litvě by pak došlo k podání terapie ve čtrnácti dávkách, což by mělo nasměrovat imunitní systém k boji s nádorovými buňkami. „Hanka je doktorka, snahu pomáhat lidem má v sobě zakořeněnou i mimo ordinaci, odjakživa. Vždy, když je potřeba, nastuduje problematiku, využije své kontakty a jak jen může, poradí, pomůže. U takového člověka, který se snaží jednat vždy v nejlepším úmyslu pro svůj život i život svého okolí, to nejvíce zasáhne, když se objeví tak zákeřná nemoc,“ říká kamarádka nemocné ženy Terézia Opršalová a dodává: „Všem dárcům ze srdce děkuji!“
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Nechci být negativní, jelikož nevím na základě čeho paní zvažuje imunoterapii v Litvě, ale byla bych velmi opatrná. Pokud mohu něco doporučit, tak primárně second opinion od některé z předních onkologických klinik. Napr. MD Anderson - mají pobočku ve Španělsku a nabízí konzultace za cca 850 eur, obdobne pak americke kliniky napr Clevland Clinic, Dana Faber. Určitě může být léčba, která může pomoc a nemusí být v CR dostupná, ale že by ji měli k dispozici zrovna v Litvě se mi moc nezdá.