Obohacení jídelníčku a života v areálu zoologické zahrady zažili tygři ussurijští na Svatém Kopečku u Olomouce. Ke zkrmení jim chovatelé dali kozorožce kavkazského, který byl utracen kvůli vysokému věku a zdravotním problémům. Velké kočkovité šelmy se dostaly k potravě, která připomíná jejich přirozenou kořist. Hlava kozorožce putovala do Francie, kde poslouží výzkumným a vzdělávacím aktivitám.
Tygři v Zoo Olomouc podle mluvčí Ivety Gronské dostávají krmné dávky přibližně dvakrát týdně, aby se jejich stravovací režim blížil přísunu potravy v přírodě. Tentokrát mohly obrovité šelmy rozvíjet své lovecké instinkty spořádáním kadáveru kozorožce kavkazského bez hlavy. „Přirozené chování našich zvířat je pro nás prioritou. Zkrmování kozorožce kavkazského tygrům bylo pečlivě naplánováno a provedeno s ohledem na pohodu zvířat a bezpečnost. Nejstaršího samce sužovaly velké pohybové problémy, nepřibíral na váze a většinu času ležel v ústraní. Ve skupině zůstával i z důvodu snížení agrese dvou mladých samců vůči samicím. Nicméně chřadl stále víc a s ohledem na jeho neuspokojivý zdravotní stav jsme se rozhodli k jeho usmrcení. Ve stádě má mnoho svých dcer, které zajistí šíření jeho genů do dalších generací. Následně byl zkrmen našim šelmám, což je podstatně více stimuluje k přirozené konzumaci potravy podobné té, kterou by v jejich domovině představovala kořist,“ vysvětlila v tiskové zprávě zooložka Zoo Olomouc Jitka Vokurková.
Olomoucká zoologická zahrada chová kozorožce kavkazské od roku 1987, momentálně je největším chovatelem tohoto druhu na světě. „Tato událost přispívá k dalšímu vzdělávání návštěvníků o biologické rozmanitosti a důležitosti ochrany přírody. Ochranářské poslání Zoo Olomouc, která se dlouhodobě zaměřuje na ochranu ohrožených druhů a jejich reintrodukci do přírody, je součástí mezinárodního úsilí,“ uvedla mluvčí Gronská.
Pondělí, 12. února 2024, 08:49
Přibližně o šestnáct procent meziročně stouply náklady na krmivo v Zoo Olomouc. V roce 2022 zaplatila zoologická zahrada za potravu pro zvířata necelých sedm milionů, loni už částka přesáhla osm milionů. Nejrozmanitější krmné dávky potřebují...
Oddělená hlava sudokopytníka nepřijde na zmar, poslouží dalšímu vzdělávání. „Byla odeslána do Francie v rámci projektu ‚Osteo‘, kde bude dále sloužit vědě a výzkumu a bude poskytnuta akademikům, veterinárním lékařům a dalším vědcům. Ještě totiž stále zůstává ve znalostech o životě těchto nádherných zvířat mnoho otazníků,“ doplnila mluvčí zoo.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.