U krápníků se skrývají tisíce vrápenců a netopýrů. Javoříčské jeskyně potvrdily republikové prvenství

Autoři , | Foto Lenka Špačková

Pravidelné sčítání letounů v Javoříčských jeskyních na Olomoucku potvrdilo, že lokalita je největším známým zimovištěm netopýrů a vrápenců v České republice. Patnáct sčitatelů z řad ochránců přírody a jeskyňářů zaznamenalo letos v lednu 6447 zimujících letounů sedmi druhů.

Nejvíce zastoupeným druhem v Javoříčských jeskynních byl při aktuálním sčítání vrápenec malý s počtem 6158 kusů, dále netopýr brvitý – 208 kusů, netopýr velký – 46 kusů, netopýr vodní, netopýr řasnatý, netopýr Brandtův, netopýr vousatý a netopýr ušatý. Početnost létajících savců v oblíbeném podzemním labyrintu pod kopcem Špraněk u Javoříčka byla srovnatelná s předchozími roky. „A to je odhadem tak jedna třetina ze skutečného počtu, další letouni jsou pravděpodobně ukryti v různých škvírách v horních partiích jeskyní, kam nedohlédneme,“ doplnili ochránci přírody.

Netopýrům podle vedoucího jeskyní Martina Koudelky podmínky v této lokalitě svědčí. „Jsou zde vhodné podmínky přímo v zimovišti, to znamená optimální teplota, vysoká vzdušná vlhkost. Zároveň ale musejí být vhodné podmínky i v letním období, kdy nejsou netopýři v jeskyních, ale venku – tady v okolí je několik letních kolonií, na kterých odchovávají svá mláďata," přiblížil již dříve Koudelka. Vzhledem k tomu, že lidé si s netopýry a vrápenci v členitém krasovém systému nijak nezavazí, průvodci zvou návštěvníky do Javoříčských jeskyní i v zimě – ve všedních dnech v 10:00 a ve 13:00.

Ovoce, maso či speciální kaše pro žirafy. Zoo Olomouc na krmivo loni vynaložila přes osm milionů

Jen mírný nárůst nákladů na krmivo pro zvířata zaznamenala v uplynulém roce olomoucká zoologická zahrada. Potrava pro takřka 1800 jedinců vyšla na 8,25 milionu korun, denně tak zvířecí obyvatelé areálu na Svatém Kopečku v průměru spořádají porce za...

Netopýři se podle odborníků bezproblémově orientují v temných dutinách díky takzvané echolokaci. „Ne všichni ale spí celou zimu. Občas se i proletí podívat se ven, jak prokázaly záznamy ze zařízení ve vstupních dveřích monitorující počty vletů,“ dodal mluvčí Správy jeskyní ČR Pavel Gejdoš.

Odborníci letos počítali letouny 17. ledna také v nedalekých Mladečských jeskyních, kde zaznamenali 100 vrápenců malých, což je téměř dvojnásobný počet oproti roku 2024, pět netopýrů brvitých a jednoho netopýra vodního. „Během sčítání byla také sbírána data pro výzkum na téma termopreference hibernujících vrápenců,“ podotkl mluvčí Gejdoš.

Javoříčské jeskyně jsou jednou z nejdéle sledovaných chiropterologických lokalit v České republice, odborníci život letounů v podzemí pod národní přírodní rezervací Špraněk systematicky monitorují od roku 1989. První zmínka o zdejších netopýrech pochází od pražského zoologa - entomologa a zakladatele chiropterologie Friedricha A. Kolenatiho z roku 1856. Popisuje, že mu netopýry z "vápencové jeskyně u Bouzova" 16. ledna dodal lesní geometr Schrodt.

Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk, který dal jméno i národní přírodní rezervaci nad jeskyněmi. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938 a zpřístupněna veřejnosti v roce 1953. Jeskyně jsou proslulé bohatou a pestrou krápníkovou výzdobou, doplnil mluvčí Správy jeskyní ČR.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Příroda, ochrana přírody, Javoříčské jeskyně, netopýr, vrápenec, letouni, zimní spánek, Olomouc, Olomoucký kraj

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.