Pro výstavbu hojně diskutované budovy Středoevropského fóra Olomouc (SEFO) vydal olomoucký magistrát souhlasné koordinované závazné stanovisko. Důležitý dokument je podkladem pro další schvalovací procesy, v průběhu letošního roku by chtělo Muzeum umění Olomouc získat pro realizaci budovy neotřelého vzhledu stavební povolení.
Magistrát města Olomouce se zabýval od úvodu ledna dokumentací záměru přístavby budovy SEFO a také související rekonstrukce budovy Muzea umění Olomouc v Denisově ulici. Tento týden pak odbor územního plánovaní vydal rozhodnutí v podobě souhlasného koordinovaného závazného stanoviska (KZS). „Záměr je z hlediska všech veřejných zájmů chráněných Magistrátem města Olomouce přípustný, a to za splnění podmínek stanovených v části I. a II. koordinovaného závazného stanoviska. Koordinované závazné stanovisko je platné 5 let ode dne jeho vydání,“ stojí v dokumentu.
Čtvrtek, 23. ledna 2025, 12:21
Do velmi pokročilé fáze příprav vstupuje v letošním roce unikátní záměr výstavby budovy Středoevropského fóra v centru Olomouce. Víceúčelový objekt určený zejména pro Muzeum umění Olomouc by měl letos usilovat o stavební povolení, příští rok by se...
Hlavní součástí KZS bylo souhlasné jednotné enviromentální stanovisko (JES), které se zaměřuje na problematiku vodního hospodářství, ochrany zemědělského půdního fondu a také odpadové hospodářství. „Jde zatím o vyjádření dotčených orgánů, kterých je potřeba opravdu celá řada. To hlavní nás teprve čeká,“ podotkl ředitel Muzea umění Olomouc Ondřej Zatloukal.
Dalším zásadním krokem bude podání žádosti o stavební povolení, v úvodu roku ředitel MUO Zatloukal sdělil, že instituce by jej chtěla získat v první polovině letošního roku. „Je to náš největší a nejvýznamnější investiční a odborný projekt. V průběhu roku 2024 byla na základě smlouvy s generálním projektantem zpracována dokumentace pro stavební povolení, které bychom chtěli získat někdy v první polovině letošního roku. Do září bychom mohli zpracovávat vyšší stupeň projektové dokumentace, to znamená prováděcí projekt stavby včetně interiérů. Zároveň probíhá příprava výběrového řízení na generálního dodavatele stavby,“ popsal před časem ředitel státní příspěvkové organizace, která je investorem nákladného projektu. Ten bude současně zahrnovat i rekonstrukci stávající budovy muzea, jejíž provoz bude nejprve úplně přerušený a postupně se budou do zpřístupněných částí vracet pracovníci i příznivci kulturních zážitků.
Stavba by se měla rozběhnout v roce 2026, s dokončením a otevřením pro veřejnost se počítá o přibližně čtyři roky později. Nadzemní část bude podle projektu renomovaného architekta Jana Šépky tvořit pětice betonových domů s prostory pro veřejnost či pasáží propojující části města, důležité zázemí pro muzejní instituci bude zejména v podzemní části objektu. Předpokládané náklady investice mají překračovat částku půl miliardy korun.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám