Do velmi pokročilé fáze příprav vstupuje v letošním roce unikátní záměr výstavby budovy Středoevropského fóra v centru Olomouce. Víceúčelový objekt určený zejména pro Muzeum umění Olomouc by měl letos usilovat o stavební povolení, příští rok by se mohla rozběhnout stavba. Je pravděpodobné, že budova neotřelého designu bude vznikat inovativní metodou 3D tisku z vysokopevnostního betonu i ve spolupráci s firmami ze zahraničí.
Čtvrtek, 16. ledna 2025, 11:07
Početný seznam rozsáhlejších oprav silnic, chodníků, mostů, veřejného osvětlení či zastávek pro letošní rok zveřejnila olomoucká radnice. Krajské město vyčlenilo na údržbu důležité infrastruktury 143 milionů korun. Pro rekonstrukci Rooseveltovy...
Od prvních návrhů na vybudování budovy Středoevropského fóra (SEFO) v proluce v Denisově ulici v centru hanácké metropole uplynulo více než patnáct let, zásadní záměr se po řadě let diskuzí a jednání v minulém roce výrazně posunul k možnosti uskutečnění. Autor studie, pražský architekt Jan Šépka, rozvinul podobu Středoevropského fóra včetně řady důležitých detailů do projektové dokumentace.
„Je to náš největší a nejvýznamnější investiční a odborný projekt. V průběhu roku 2024 byla na základě smlouvy s generálním projektantem zpracována dokumentace pro stavební povolení, které bychom chtěli získat někdy v první polovině letošního roku. Do září bychom mohli zpracovávat vyšší stupeň projektové dokumentace, to znamená prováděcí projekt stavby včetně interiérů. Zároveň probíhá příprava výběrového řízení na generálního dodavatele stavby,“ popsal náročný proces chystání mimořádně rozsáhlé investice ředitel Muzea umění Olomouc (MUO) Ondřej Zatloukal.
Podle harmonogramu by se tak stavba měla rozběhnout v roce 2026, s dokončením a otevřením pro veřejnost se počítá o přibližně čtyři roky později. Současně s budováním přístavby se chystá i rozsáhlá obnova prostor budovy MUO. „Počítáme s tím, že na konci příštího roku dojde k uzavření muzea umění, aby mohly probíhat práce na rekonstrukci a také stavbě SEFO,“ potvrdil ředitel.
Dokumentace pro stavební povolení přibližuje postupy a požadavky, které naplní design a funkčnost budovy, která svým vzhledem nenechává veřejnost chladnou. „Podoba zůstává stejná, ale v technologii domu jsme se posunuli výrazně dál. Zaprvé v oblasti udržitelnosti stavby, budova je navržená v nejvyšším stupni energetické pasivity, bude využívat tepelná čerpadla i fotovoltaiku. Pracujeme s kompletní uzavřenou obálkou stavby jako takové,“ vyzdvihl jeden z ekologických aspektů chystaného záměru Ondřej Zatloukal.
Již dříve architekt Šépka hovořil o ambici vybudovat SEFO s využitím speciálního trojrozměrného tisku, kde podle naprogramovaného postupu precizní robotické rameno stříká stavební materiál do určeného prostoru.
„S technologií výstavby jsme stále na rozcestí, ale směřujeme skutečně k 3D výstavbě tohoto objektu. Proto budou součástí výběrového řízení i takzvané tržní konzultace, kde si chceme ověřit realizovatelnost 3D technologií. I když už nyní tedy víme, že to realizovatelné je. Pan architekt provedl lehkou komunikaci s nejvýznamnějšími dodavateli této možnosti v Evropě, kteří spolupracují i se společnostmi s působícími ve Spojených státech, kde je tato metoda na vzestupu,“ přiblížil ředitel Zatloukal.
Ten dodává, že využití takové technologie by bylo vzhledem k velikosti a podobě budovy SEFO jedinečným počinem. „Takto složitá a rozsáhlá stavba vytvořená 3D tiskem nemá obdobu nejen v České republice, ale na světě. Proto je i taková odezva firem z Švýcarska, Francie i USA, protože pro i ně jde o mimořádně zajímavý projekt. Technologie má i významný ekologický aspekt, protože je potřeba mnohem méně betonu, oceli a tak dále,“ upozornil přední představitel muzejní instituce.
Podrobnější zpracování projektové dokumentace vede k přesnější představě o předpokládaných nákladech, rozpočet Muzeum umění Olomouc projednává s Ministerstvem kultury, které bude záměr financovat. Před rokem se hovořilo o hodnotě zakázky okolo půl miliardy korun, ředitel nechtěl v aktuálním období částku konkretizovat.
Součástí stavby budou i dvě podzemní podlaží, která jsou spojená s činností MUO, podle Zatloukala se bude jednat o depozitáře, restaurátorské či fotografické dílny. „Zázemí muzea je pro nás takřka významnější, než to co se bude odehrávat nahoře ve zpřístupněných sálech,“ poznamenal.
Důležitým prvkem pro veřejnost bude i vybudování pasáže, která umožní průchod z Denisovy ulice směrem ke Koželužské ulici. „Jedná se o zásadní věc propojení částí Olomouce. Půjde o prostory, kde budou moct lidé trávit volný čas a nebudou si muset kupovat vstupenku do naší instituce,“ doplnil Ondřej Zatloukal.
Samotnou nadzemní část bude tvořit pět domů, které budou mít dvě podlaží. „Patra ale nejsou řešena tak, jak jsme zvyklí. Pan architekt má jedno z témat označované Dům v domě. Jde o taková hnízda, která jsou v podstatě zavěšena v prostoru. I to je mimo jiné velmi složité vytvořit během výstavby,“ upřesnil ředitel Muzea umění Olomouc.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.