Za rok 2024 eviduje Český statistický úřad v Olomouckém kraji sklizeň jablek na úrovni 4262 tun, což je o 43 procent méně než o rok dříve. I tehdy přitom došlo k prudkému poklesu z 15 tisíc tun na 7,5 tisíce tun. Zemědělské podniky ruší sady kvůli vysokým nákladům a nízkým výkupním cenám, úroda byla navíc slabší kvůli nepříznivému počasí.
Se ztrátovostí pěstování ovoce se potýká například společnost Úsovsko, jejíž vedení se rozhodlo do roku 2028 zrušit na Šumpersku všechny své sady. Letos firma snížila jejich rozlohu z loňských 101 hektarů na 73,7 hektaru. V roce 2028 jejich plocha klesne na nulu. V roce 2014 společnost Úsovsko pěstovala jablka, hrušky a višně na bezmála 346 hektarech,
Do roku 2017 společnost Úsovsko likvidovala nejstarší a málo produkční sady, v roce 2018 ukončila výsadbu nových stromů. „Od roku 2022 probíhá likvidace už i vysoce produkčních sadů se sítěmi a závlahami. Podobné je to s ovocnářstvím v rámci celé České republiky. V roce 2012 bylo v ČR 18 tisíc hektarů sadů. V loňském roce již jen něco kolem sedmi tisíc hektarů a trend snižování výměry bude i v ČR pokračovat v dalších letech,“ uvedlo vedení společnosti Úsovsko.
Čtvrtek, 22. února 2024, 12:34
Zemědělci z Hané vyrazili ve čtvrtek dopoledne na protestní jízdu přes Olomouc, do krajského města zamířili rolníci s těžkou technikou hned ze čtyř směrů. Cílem bylo upozornit na celou řadu obtíží, se kterými se agrární sektor musí potýkat, ať už se...
Tuzemské ovocnářství je podle Úsovska dlouhodobě ztrátové. Náklady na pěstování ovoce výrazně vzrostly, výkupní ceny ale setrvale stagnují. Kvůli změně klimatu se pěstitelé ovoce potýkají s opakujícími krupobitími, jarními mrazy, suchem i přemnoženými škůdci. Museli proto v sadech masivně investovat do závlahových systémů i nákladné ochrany ovocných stromů před mrazy a kroupami. „Narůstají mzdové náklady, ceny postřiků, hnojiv, strojů a naproti tomu výkupní ceny ovoce pro nás zemědělce stagnují,“ stojí v oznámení společnosti Úsovsko.
Pěstitelé ovoce se podle Úsovska potýkají také s poklesem dotací. „Likvidační je i přístup obchodních řetězců, které prodávají na pultech jablka za trojnásobek až čtyřnásobek ceny, kterou platí zemědělcům. Vlivem války na Ukrajině byl zahlcen český trh levnými polskými jablky, pro která najednou nebyl odbyt. I přes společnou zemědělskou politiku je evropský trh výrazně pokřiven rozdílnými národními dotacemi a úlevami jednotlivých sektorů v různých zemích,“ upozornilo Úsovsko.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
Evropská unie už před léty určila kolik můžeme vyprodukovat mléka ...Když řada zemědělců omezili či ukončili svoji produkci tak po 30letech EU omezení zrušila. Dále existují kvóty na hovězí, drůbeží maso atd. Jinak prý máme svobodný trh.... V současnosti pěstitelé zruší ovocné sady, vykácí stromy a budeme závislí absolutně ve všem !! dlouhodobě jsme závislí v průmyslové výrobě na Německu a nyní má spousta českých firem velké problémy, řada z nich převedla výrobu mimo Česko, jiné definitivně zavřeli své firmy i když to byly velmi nákladné provozy. Politici prohlašují že místo aut budeme vyrábět zbraně ! 8-( Opravdu úsměvné plány ...pokud je budeme vyrábět pro vlastní potřebu je to "nevratná" investice , investice do vývoje,výroby zbraní se vrátí pouze pokud je dokážete prodat jiným zemím !! ovšem kupující se vždy zajímají zda nabízená zbraň byla využívána v nějakém konfliktu...v praxi... ještě jedna možnost ziskovosti - válka+zabrání cizího území se zdroji surovin. To chceme ?? troufám si tvrdit že novodobí "soudruzi" budou mít stejný problém jako v případě Green Dealu ... měli plán že pro přechodné období budou využívat Nord Stream 1+2, plyn jako čistější zdroj než uhelné elektrárny a bezpečnější než jaderné elektrárny... Další velmi významný důvod pro NordStream byla možnost pro Německé firmy přeprodávat plyn prakticky celé Evropě ... obří zisky o kterých řadový občan ani netuší ... Německo mělo s Ruskem velmi výhodné smlouvy na cenu plynu, tranzitní poplatky za plyn pouze Ukrajině byly před konfliktem 3miliardy USD ročně !! Bohužel "někdo" nechtěl příliš silné Německo navíc propojené obchodně s Ruskem. Koncem 80let USA "uzbrojili" SSSR, nás evidentně čeká podobný osud.