Propadlé i okopírované průkazy ZTP. Olomoučtí strážníci evidují nárůst zneužití dokladů pro zdravotně postižené

Autoři | Foto Městská policie Olomouc

Nárůst zneužití průkazů ZTP při parkování zaznamenali v uplynulých měsících strážníci v Olomouc. Doklad lze využít jen v případě, že člověk se zdravotním postižením vozidlo řídí, nebo je v autě přepravována. Někteří řidiči ale zákon porušují, případně využívají i třeba okopírované označení určené pro invalidní osoby.

Mluvčí Městské policie Olomouc Petr Čunderle upozorňuje, že při kontrolní činnosti a také díky poznatkům z městského kamerového dohlížecího systému zaznamenávají strážníci více případů, kdy dochází ke zneužívání parkovacích průkazů ZTP či ZTP/P řidiči motorových vozidel.

Kácení desítek stromů v Zoo Olomouc: chystá se stavba největšího mořského akvária v ČR

Novou akvarijní expozici a zejména důležité prostory pro vzdělávací programy získá Zoo Olomouc díky chystané budově zvané Loděnka. Pro výstavbu již začala příprava území, což zahrnuje také kácení stromů. Jedinečná budova v areálu na Svatém Kopečku...

„Jen od začátku letošního roku strážníci řešili takových případů na dvě desítky. Samotní řidiči mnohdy parkují na vyhrazených místech pro invalidy označených příslušným dopravním značením, ovšem v rozporu se zákonem. Konkrétně máme na mysli skutečnost, že sami invalidní nejsou a zneužívají průkaz ZTP, v mnoha případech již dávno neplatný dle ověřené informace u příslušného odborného subjektu. Dále nepřeváží takovou osobu, označení mají půjčené anebo jsou i tací, kteří jej mají okopírované,“ popsal situaci mluvčí Čunderle.

Ten připomíná, že řidiči se tímto dopouštějí přestupků podle odstavců 4 a 8 paragrafu 67 zákona o provozu na pozemních komunikacích. Přestupkem je jak zneužití průkazu, tak i zastavení či stání na parkovištích, která jsou vyhrazené pro osoby se zdravotním postižením. „V obou případech hrozí řidičům pokuta příkazem na místě 2 500 až 3 500 Kč, u správního orgánu dále 4 000 až 10 000 Kč a v obou případech jsou také řidiči zapsány dva body v evidenčním systému. Neoznačená nebo neoprávněně zaparkovaná vozidla na vyhrazených místech mohou být z místa také odtažena. Apelujeme tak na řidiče, aby nezneužívali průkaz ZTP, pravidelně kontrolovali jeho platnost a předešli tak zbytečným problémům končící finančním postihem a odejmutím průkazu ZTP,“ zdůraznil mluvčí olomouckých strážníků.

§ 67 Speciální označení vozidel a osob (zákon Zákon č. 361/2000 Sb.)
(4) Vozidlo lze označit parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením pouze v případě, řídí-li vozidlo nebo je-li ve vozidle přepravována osoba, která je držitelem parkovacího průkazu pro osoby se zdravotním postižením podle odstavce 1. Přepravovaná osoba je povinna prokázat na výzvu policisty nebo strážníka obecní policie, že je držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P podle jiného právního předpisu, který ji opravňuje k užívání vozidla označeného parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením.
(8) Na vyhrazeném parkovišti pro vozidlo označené parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením je vozidlům bez tohoto označení zakázáno zastavení a stání.
Zdroj: zakonyprolidi.cz

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Doprava, parkování, přestupek, průkaz ZTP, Městská policie Olomouc, Olomouc

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.