Ministerstvo kultury v závěru minulého týdne představilo rozpočtové priority, mezi nejzásadnější investice resortu se řadí také diskutovaná budova SEFO v centru Olomouce. Výstavba Středoevropského fóra Olomouc by se měla naplno rozběhnout v roce 2027, náklady jsou v současnosti vyčísleny na více než miliardu korun.
V Historické budově Národního muzea promluvil ministr kultury Martin Baxa (ODS) o navýšeném rozpočtu pro plánované investice v rámci celého rezortu. Jedním z klíčových projektů je stavba Středoevropského fóra Olomouc (SEFO), jejímž investorem je příspěvková organizace ministerstva kultury - Muzeum umění Olomouc.
Ředitel olomouckého muzea umění Ondřej Zatloukal prezentoval v Praze klíčové prvky a vize projektu, který je nejvýznamnějším stavebním a odborným záměrem přední kulturní instituce. „Cílem projektu SEFO je hledat souvislosti, ale také odlišnosti a specifika v různorodých oblastech kultury v širším regionu střední Evropy od konce 19. po 21. století. Dalším důležitým aspektem pro uskutečnění projektu SEFO je také dlouholetý a v současné době již také kritický nedostatek výstavních, depozitárních, technických a administrativních prostorů pro řádnou správu třetí nejvýznamnější sbírky umění v ČR,“ stojí v prezentaci k projektu SEFO.
Čtvrtek, 23. ledna 2025, 12:21
Do velmi pokročilé fáze příprav vstupuje v letošním roce unikátní záměr výstavby budovy Středoevropského fóra v centru Olomouce. Víceúčelový objekt určený zejména pro Muzeum umění Olomouc by měl letos usilovat o stavební povolení, příští rok by se...
Stavba Středoevropského fóra v Olomouci vyvolává již řadu let mnohdy vášnivou diskuzi neobvyklým pojetím jehož autorem je význačný architekt Jan Šépka. První přípravy na stavbu objektu SEFO se datují do roku 2007, letos již probíhá upřesňování projektové dokumentace pro výběrové řízení na generálního dodavatele stavby. Po vysoutěžení zhotovitele na obrovskou zakázku se předpokládá zahájení hlavní fáze výstavby v roce 2027 s dokončením o tři roky později. Současně s budováním nové přístavby v proluce v Denisově ulici bude probíhat také rekonstrukce sousedního stávajícího sídla MUO, které má být opět přístupné veřejnosti od roku 2029. Přípravné fáze projektu a související výdaje například na dočasné deponování sbírek si dosud vyžádaly přibližně 128 milionů korun. V průběhu detailního rozpracovávání dokumentace se zpřesňuje také představa o financích potřebných pro výstavbu SEFO a rekonstrukci současné budovy MUO. Náklady na realizaci staveb pak předpokládá Muzeum umění Olomouc na úrovni 1,19 miliardy korun, konkrétní částka bude ale zřejmá až po uskutečnění tendru a uzavření smlouvy se stavební firmou.
Samotnou nadzemní část bude tvořit pět domů, které budou mít dvě podlaží. „Patra ale nejsou řešena tak, jak jsme zvyklí. Pan architekt má jedno z témat označované Dům v domě. Jde o taková hnízda, která jsou v podstatě zavěšena v prostoru. I to je mimo jiné velmi složité vytvořit během výstavby,“ upřesnil před časem ředitel Muzea umění Olomouc. Součástí stavby budou i dvě podzemní podlaží, která jsou spojená s činností MUO, podle ředitele Zatloukala se bude jednat o depozitáře, restaurátorské či fotografické dílny.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
Je stěží uvěřitelné, že na takto významnou zakázku v uvedeném finančním objemu 1,2 mld Kč (cílová cena bude o mnoho vyšší) neproběhla transparentní architektonická soutěž s mezinárodní účastí. V tomto státním útvaru je možné opravdu všechno. Vzhled budovy nijak nehodnotím.