Kromě již poměrně běžných těžkostí spojených s výskytem potkanů se olomoucký magistrát zabývá i problematickou situací spojenou s dalším hlodavcem – nutrií říční. Invazivní druh někteří lidé krmí a přispívají tak dalšímu prospívání populace zvířete. Kvůli narušování břehů město zvažuje cílený odchyt nutrií.
Olomoucká radnice apeluje kvůli obtížím spojeným se zvířecími škůdci na potřebu důsledné likvidace zbytků z kuchyně. Podle zkušeností odborníků je ale lidem často líto vyhodit nespotřebované potraviny a myslí si, že je mohou použít jako krmivo. „Pokládání zbytků potravin a zejména nespotřebovaného pečiva do zeleně, kontejnerových stání a na břehy vodních toků je vždy zdrojem výživy pro potkany, případně pro holuby,“ uvedl na webu města vedoucí Odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka, který dodává, že zbytky jídel do jídelníčku volně žijících druhů nepatří.
Čtvrtek, 10. dubna 2025, 18:56
Podrobnější přehled možné podoby rozsáhlé rekonstrukce tramvajové trati v městských částech Hodolany, Bělidla a Pavlovičky si nechala zpracovat olomoucká radnice. Vedení města se seznámilo se studií, která řeší modernizaci technicky dosluhující...
„Rozmáhá se nám například cílené krmení nepůvodních nutrií, narušujících a znečišťujících břehy Mlýnského potoka. Jejich počty rostou a my budeme muset začít připravovat jejich cílený odchyt alespoň v centru města,“ konstatoval Loyka.
Kromě populace zvířat někdy označovaných jako vodní krysy může krmením kachen či nutrií na březích docházet i k živení potkanů a dalších škůdců. „Město vynakládá ročně stovky tisíc korun za deratizaci. Všechny podněty občanů, společenství vlastníků, komisí i hygieniků vyhodnocuje odbor životního prostředí. Počet podnětů i požadavků na deratizaci má přitom stále vzestupnou tendenci,“ poznamenal Pavel Konečný z oddělení komunikace a marketingu magistrátu.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám