Na úvod května je naplánovaná pravidelná deratizace kanalizační sítě v Olomouci. Opatření proti hlodavcům provede provozovatel kanalizace ve spolupráci s odbornou firmou, informovali zástupci Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje. Ti zároveň apelují na občany kvůli dodržování základních opatření, které přispívají k efektivnímu průběhu procesu.
V dalších oblastech na území města Olomouce bude podle Krajské hygienické stanice (KHS) Olomouckého kraje v prvním květnovém týdnu probíhat preventivní a pravidelná jarní etapa deratizace kanalizační sítě. Zásah má omezit výskyt potkanů a předejít nepříjemným důsledkům přemnožení tohoto škůdce. „Jarní deratizace navazuje na zásahy v okrajových částech města, kde již probíhá, a představuje důležitý nástroj ochrany veřejného zdraví. Potkani se běžně pohybují zejména kanalizační sítí, kde nacházejí úkryt i potravu. Pokud by se nepřistupovalo k pravidelné preventivní deratizaci, mohli by se začít ve zvýšené míře objevovat ve venkovních prostorách a pronikat i do nemovitostí, kde budou hledat další zdroje potravy,“ vysvětluje mluvčí KHS Olomouc Markéta Koutná.
Ta zároveň upozorňuje, že při probíhající deratizaci mohou lidé zaznamenat zvýšený pohyb potkanů. „Jde o přirozený důsledek toho, že otrávení potkani ztrácejí plachost a někdy z kanalizace pronikají na povrch a do nemovitostí, kde často po několika dnech hynou. Právě v tomto období je klíčová spolupráce veřejnosti, aby potkani nenacházeli potravu mimo kanalizaci a přijímali nástrahy v kanalizaci,“ podotýká Markéta Koutná.
Pátek, 18. dubna 2025, 13:12
Kromě již poměrně běžných těžkostí spojených s výskytem potkanů se olomoucký magistrát zabývá i problematickou situací spojenou s dalším hlodavcem – nutrií říční. Invazivní druh někteří lidé krmí a přispívají tak dalšímu prospívání populace zvířete....
Odborníci upozorňují, že jednou z překážek účinného hubení hlodavců jsou nedůsledně uzavřené kontejnery na odpad, které mohou mít ve dně nezajištěný otvor. „Když do nich potkani mají snadný přístup, získávají v nich potravu a poté ignorují nástrahy v kanalizaci. To může způsobit neúspěšnost celé deratizační akce, nutnost opakování zásahů a zbytečně vysokou spotřebu rodenticidů tedy pesticidů určených k hubení hlodavců, které představují riziko pro životní prostředí i domácí zvířata,“ říká mluvčí hygieniků, s tím, že občané mohou pomoci ohlášením kontejnerů s nezajištěným otvorem ve dně nebo jiným nedostatkem provozovateli sběru nebo přímo Technickým službám města Olomouce.
Dlouhodobá výzva vůči veřejnosti se týká rovněž omezení krmení volně žijících zvířat položením krmiva například do veřejné zeleně. I zbytky granulí například pro kočky opět lákají potkany. „Pokud navíc potkani přijímají granule pro kočky či psy, které obsahují účinný protijed – vitamín K1, příznaky otravy se u potkana neprojeví, ale nahromaděný jed v potkanovi je velmi nebezpečný pro psy, kočky a dravce,“ zmiňuje mluvčí krajské hygienické stanice a se žádostí veřejnosti o spolupráci dodává: „Každý z nás může svou ohleduplností přispět k tomu, aby byla deratizace úspěšná a zároveň bezpečná pro okolní prostředí, domácí zvířata i volně žijící predátory.“
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám