Lyžařské areály nejen v Jeseníkách se potýkají s nárůstem nákladů, zdražování by se však nemělo plně přenést na návštěvníky středisek. Skiareály chtějí pro lyžaře udržet přijatelné ceny. Konkrétní ceny budou zástupci areálů zveřejňovat zřejmě v závěru podzimu.
Loni za jednodenní skipas zaplatili lyžaři v Jeseníkách v průměru od 600 do 850 korun, už tehdy se jich dotklo mírné zdražení kvůli zvyšování nákladů. Jakou podobu budou mít ceníky pro aktuální zimu, zatím není jasné.
O cenách skipasů zatím jednají například ve Ski Aréně Karlov. „Jisté je to, že se zdražovat bude, ale pravděpodobně bude zdražení výrazně nižší, než je současná vlna inflace. Pokud ceny meziročně vzrostly téměř až o 20 procent, ten nárůst podle dosavadních informací by měl být v jednotkách procent. O cenách se bude ještě diskutovat, finální rozhodnutí mají provozovatelé areálů před sebou," řekl za středisko Boris Keka. Podotkl, že nárůst cen pociťují zástupci středisek v pohonných hmotách, ale i v cenách elektřiny, byť největším areálům se ji ještě podařilo zastropovat loni na jaře a nárůst není tak dramatický.
Také v jesenickém areálu Kouty se zdražením počítají, o ceně skipasů tam však zatím nerozhodli. „Do konce října máme ještě letní sezonu, cenu ještě neřešíme, čekáme na nějaké informace. Rozhodnutí by mělo padnout do konce října,“ poznamenal zástupce střediska Petr Marek. „Cena půjde určitě nahoru, to je bez diskuse, ale o tom jak, zatím informace nemám,“ doplnil Marek. Podle něj zájem o lyžování bude. Svědčí o tom i to, že penzion střediska je již od prosince do března přes týden obsazen lyžařskými kurzy.
Čtvrtek, 13. října 2022, 16:59
Už od letošní zimní sezony by měli lyžaři a snowboardisté vyrazit na prodlouženou sjezdovku v Hlubočkách u Olomouce. Po takřka deseti letech navážení zeminy a dalšího materiálu je kopec delší o sto metrů, terénní úpravy s využitím mnoha tisíců tun...
Konkrétnější představu o cenách už mají v Hlubočkách nedaleko Olomouce. „Půjdeme nahoru o 15 až 17 procent, základ ceny je u nás zase výrazně nižší. Ceníky máme prakticky hotové,“ informoval spolumajitel Ski areálu Hlubočky Michal Stojmenov. I zde hrají hlavní roli ceny energií. „Elektřina pro nás bude několikanásobně dražší, pojedeme na strop, který je pro malé firmy schválený. Sníh vyrobíme, ale půjde o to, aby pak přijeli lidé lyžovat, nějak se to zaplatit musí. Nemůžeme zdražit několikanásobně. Například v Itálii zdražují střediska o 10 až 13 procent,“ podotkl Stojmenov.
Zhruba v polovině listopadu by měli mít jasno v Kopřivné v Malé Morávce. „Zdražit budeme muset kvůli energiím. Máme však nový odbavovací systém, ve kterém bude takzvaná plovoucí cena, která se bude pohybovat podle návštěvnosti areálu, podle počasí či podle akcí, které budeme dělat. Můžeme se tak dostat i na stejnou cenu, kterou jsme měli letos, případně i nižší, pokud si skipas člověk koupí v předstihu,“ řekl vedoucí skiareálu Libor Petrů. Vyčkávají podle něj i samotní návštěvníci, byť středisko eviduje potvrzené rezervace. „Zájem o lyžování a o hory bude,“ míní Petrů.
Podle zástupců středisek se současná inflace do cen skipasů nedá promítnout v celé výši. „Provozovatelé si uvědomují, že musí udržet takovou cenu skipasů, která bude přijatelná pro českého lyžaře. To je argument, který je vede k tomu, aby to zdražování bylo opatrné a nepromítaly se do ceny všechny reálné náklady, které se navýšily,“ míní Boris Keka. Dodal, že také současně nelze ustoupit ze standardu poskytovaných služeb.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.