Výraznou proměnou by měla v příštích letech projít frekventovaná Pražská ulice a příjezd k hypermarketu Globus na okraji Olomouce. Záměr výstavby nové světelné křižovatky v závěru minulého roku vstoupil do procesu územního řízení. Investici do nového dopravního řešení a úpravy inženýrských sítí by zaplatila developerská společnost, která na sousedních pozemcích plánuje vybudování rozsáhlého komplexu bytových domů až pro pět tisíc obyvatel.
Projekt výstavby nové průsečné křižovatky v místě jednoho ze současných výjezdů z obchodní zóny na Pražské ulici posuzuje Krajský úřad Olomouckého kraje, v případě kladného rozhodnutí by záměr získal územní rozhodnutí a investor, kterým je společnost Objekt-INVEST, by mohl v dalším kroku usilovat o stavební povolení.
Podle oznámení o zahájení řízení je základem chystaného záměru stavební úprava křižovatky silnice I. třídy I/35 na ulici Pražská, vjezdu a výjezdu z obchodního centra Globus a dalších prodejen a nového napojení plánované bytové zástavby, která je označovaná jako Pražská – Východ či Green City Olomouc.
„Dále se jedná o návrh chodníků a cyklostezky a jejich přechody respektive přejezdy přes ulici Pražskou a přes novou komunikaci do lokality Pražská – Východ. V současné době se dá do lokality OC Globus vjet a vyjet pouze ve směru do centra, vjezd je dále omezen pouze pro zásobování. Stávající křižovatka není řízena světelnou signalizací, nejsou zde vedeny přechody pro chodce,“ popisuje dokument zveřejněný krajským úřadem.
Podle návrhu by se měla silnice na Pražské ulici ve směru od Olomouce rozšířit před křižovatkou o dva odbočovací pruhy – jeden by zajišťoval příjezd mezi bytové domy a druhý pak odbočení doleva do nákupní zóny. Naopak ve směru od Mohelnice se má silnice rozšířit o jeden pruh, který umožní motoristům odbočit doleva k bytům. Těch má podle dokumentace EIA, která se týká posouzení vlivu záměru na životní prostředí, vzniknout na rozlehlé ploše v několika etapách celkem 2107. Pro takové množství bytových jednotek se počítá také s vybudováním více než dvou tisíc parkovacích garážových stání a stovek venkovních parkovacích míst.
Středa, 14. srpna 2024, 15:28
Novou městskou čtvrť chce v Olomouci u výpadovky na Mohelnici postavit soukromý investor. V rámci projektu Green City Olomouc by zde ve finále mělo vzniknout přes dva tisíc bytů pro více než pět tisíc obyvatel. Projekt za stamiliony obsahuje také...
Křižovatka má zajistit potřebné napojení do lokality, ve které by mělo v budoucnu žít přibližně pět tisíc obyvatel. O možnosti výstavby na polích u Pražské ulice se jedná více než patnáct let, aktuálně už ale probíhají povolovací řízení, které jsou nutné pro uskutečnění projektů. „Jde o dlouhý příběh, kdy před řadou let město prodalo pozemky s cílem bytové výstavby. Dlouho se investorům nedařilo projekty nastartovat. Město mezitím připravilo regulační plán, jsou tedy stanovené jasné podmínky, podle kterých tam lze stavět. Poté se podařilo sjednotit pozemkové vlastnictví, lokalita má dnes investora, který připravuje rozsáhlý bytový projekt. Tato oblast je pro bydlení určená, zastavování ploch určených pro bydlení a rozšiřování bytového fondu je z pohledu radnice žádoucí. Naše role je nyní koordinační při přípravě projektů infrastruktury a poskytujeme investorovi součinnost i co se týká majetkových vztahů,“ komentoval náměstek olomouckého primátora Tomáš Pejpek (ProOlomouc a Piráti).
Na ulici Pražská tak mají v následujících letech vzniknout rovnou dvě nové světelné křižovatky. K bytovým domům zaplatí křižovatku investor. Druhá pak vznikne úpravou existující křižovatky s Erenburgovou ulicí, což má přinést kyžené bezpečné řešení pro chodce. Náklady na přestavbu této křižovatky ve výši přibližně 30 milionů korun uhradí město. Při změně dopravního řešení dojde i ke snížení nejvyšší povolené rychlosti ze 70 kilometrů v hodině na 50 kilometrů v hodině. Částečnou úlevu pro motoristy v oblasti by naopak mohl přinést nový úsek dálnice D35, který odvede tranzitní dopravu z kruhového objezdu u Globusu. Jeho stavba by měla být hotová v závěru letošního roku.
Kromě výstavby křižovatky by měla být součástí stavby i přeložka elektřiny, vybudování vodovodu, veřejného osvětlení, přípojky horkovodu a další infrastruktury. „Dopravní řešení lokality je součástí dlouhodobé koncepce rozvoje území, v zásadě se naplňuje to, co je naplánováno. Připravuje se výstavba nové křižovatky na Pražské a projekty navazujících komunikací a sítí. Jsou to podmiňující investice, aby zde mohly být postaveny bytové domy. Jde o první krůčky, lokalita bude vyžadovat opravdu rozsáhlé investice,“ poznamenal náměstek Pejpek. Podle dokumentace EIA připadá předběžný termín výstavby první etapy bytových domů na rok 2027, v pěti fázích má pak vybudování nové rezidenční čtvrti trvat dalších deset let. Stanovisko EIA také uvádí, že nové dopravní napojení do bytové zóny má do budoucna umožnit i případné prodloužení tramvajové dopravy do rezidenční čtvrti.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.