V úvodu loňského roku se do kontrolování úhrad parkování v placených zónách v Olomouci zapojilo speciální skenovací auto, s kamerami na střeše zjistilo takřka sedmnáct tisíc přestupků. Strážníci městské policie mají více času věnovat se dohledu v dalších oblastech své činnosti.
Od února roku 2024 projíždí ulicemi Olomouce skenovací vozidlo, které v přibližně čtvrthodinovém rozestupu mapuje dvakrát za sebou určené trasy v placených zónách. Načtená data z registračních značek aut porovnává s databází vozů s uhrazeným dlouhodobým či krátkodobým poplatkem. Za necelý první rok fungování eviduje Městské policie Olomouc 16 717 přestupků odhalených s využitím speciálního auta.
Strážníci mají díky automatizaci procesu kontrol placeného parkování více času zaměřit se na další úkoly zaměřené na dodržování veřejného pořádku, ať už se jedná například o řešení drobných krádeží nebo kontrolu dodržování obecně závazných vyhlášek v podobě zákazu konzumace alkoholických nápojů či žebrání. Větší kapacity má městská policie i v oblasti dohledu nad přestupky související s porušením zákona o provozu na pozemních komunikacích. Prohřešky v parkování na nepovolených místech totiž skenovací vozidlo zkontrolovat neumí.
Středa, 8. ledna 2025, 17:12
Olomoucká radnice ve spolupráci s odbornými institucemi pokračuje v přípravě komplexní proměny parkovací politiky ve městě. Nedostatek míst pro rezidenty má v budoucnu řešit zavedení placených parkovacích zón C a D. Mezitím probíhá příprava dalších...
Městská policie Olomouc zaznamenala v roce 2024 přes 16 tisíc případů nedovoleného stání nebo zastavení. „Tato statistika obsahuje například stání ve vjezdu, v křižovatce, na přechodu pro chodce a další, například místa, kde mělo probíhat blokové čištění a bylo zde přenosné dopravní značení a tak dále,“ přibližuje mluvčí strážníků Petr Čunderle. Oproti roku 2023 došlo v této kategorii k nárůstu počtu evidovaných přestupků o více než dvacet procent. „Vzhledem k použití skenovacího vozidla se mohou strážníci více zaměřit i na jiné oblasti v rámci statické i dynamické dopravy nebo veřejného pořádku,“ podotkl Čunderle.
Složitou situaci s parkováním vzhledem k omezenému počtu stání a nepoměru k množství aut vnímají i zástupci městské policie v Prostějově, kteří upozorňují také na problematiku takzvaného záboru veřejného prostranství motorovým vozidlem. „Za ‚běžné‘ přestupky může být řidiči na místě udělena pokuta do výše 1500 korun. Jestliže strážníci zjistí zábor veřejného prostranství motorovým vozidlem, mohou takové protiprávní jednání s řidičem vyřešit příkazem na místě, a to do 10 tisíc Kč. Příslušný správní orgán může za stejné jednání uložit pokutu do 50 tisíc Kč a při opakovaném jednání až do 75 tisíc Kč,“ upozorňuje mluvčí prostějovských strážníků Tereza Greplová.
Za uplynulý rok řešili strážníci v Prostějově celkem 159 přestupků řidičů, kteří se dopustili neoprávněného záboru veřejného prostranství motorovým vozidlem. V Olomouci je tato hodnota ještě mnohonásobně vyšší, šlo celkem o 2104 případů. „Samotné porušování nelze konkretizovat do určitých lokalit, jelikož k uvedenému přestupkovému jednání dochází na celém území města Olomouce,“ poznamenal Petr Čunderle.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.