VIDEO: Boj s benzenem v Hustopečích pokračuje. Správa železnic zvažuje vybudování náhradní koleje

Autoři | Foto Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje

Už více než měsíc trvají intenzivní likvidační práce v oblasti havárie vlaku s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou na Hranicku. Kvůli náročnému odtěžení zamořené zeminy se zvažuje i varianta vybudování náhradní železniční koleje mimo zasaženou zónu. Obnova území má trvat měsíce až roky.

Nákladní vlak s více než tisíci tunami vysoce hořlavého a jedovatého benzenu vykolejil v pátek 28. února, hasiči bojovali s obrovským požárem a společně se specialisty z různých oborů nadále pracují na zmírnění ekologických dopadů na půdu či povrchové a podzemní vody.

Z místa zasaženého katastrofou jsou odstranění součásti železnice. Prvotní orientační předpoklady obnovení provozu na vytíženém úseku trati číslo 280 uváděla Správa železnic v termínu do konce května, situace bude ale zřejmě výrazně komplikovanější.

Analýzy vzorků ukázaly na kontaminaci vody v jedné ze studní v chatové oblasti poblíž nedávné havárie cisteren s benzenem v Hustopečích nad Bečvou. Podle České inspekce životního prostředí jde o velmi rychlý nárůst koncentrace způsobený...

„Správa železnic nyní řeší zajištění železniční dopravy v regionu, která je klíčová nejen pro osobní přepravu, ale i pro strategické nákladní spoje. Jednou z možností, jak obnovit plnou kapacitu železničního koridoru, je vybudování náhradní koleje mimo zasažené území,“ uvedli zástupci státní organizace.

„Nabyl jsem přesvědčení, že budeme řešit určitou studii, zda nevytvořit vně zasaženého území náhradní kolej, jelikož sanace může trvat roky,“ uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Pro urychlení přípravy a provádění potřebných opatření vyhlásil hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk (ANO) v závěru minulého týdne v oblasti Hustopečí nad Bečvou stav nebezpečí.

Hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk (ANO) vyhlásil stav nebezpečí kvůli havárii vlaku s toxickým benzenem na Přerovsku. Jde o největší havárii svého druhu na světě, chemikálie již zamořila podzemní vody. Hejtman čelil kritice, protože se...

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) na ČT uvedl, že se odborníci ještě neshodli na tom, jak se bude sanace půdy provádět. „Co ale víme, že potřebujeme ohnisko, kde je nejvíce benzenu, ohraničit. Ten problém bude na měsíce, a ještě i poté to budeme muset dosledovávat,“ poznamenal ministr.

Odborné analýzy ukazují i na pokračující šíření benzenu v jezeře s označením číslo 6, které se nachází mezi místem havárie a řekou Bečvou. Na místě nadále usilovně pracují hasiči, kterých se u zásahu během měsíce vystřídaly na dva tisíce z různých regionů České republiky i ze Slovenska a při svých činnostech využili i široké portfolio speciální techniky. „Dnes budeme v Hustopečích instalovat další velkokapacitní čerpadlo HYDROSUB, které bude napájet dalších 10 statických proudnic. Toto čerpadlo nám zapůjčí kolegové z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Monitory vytvářejí vodní mlhu, a tím podporují odpařování benzenu z jezera,“ sdělila mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová.

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky havárie, vlak, benzen, zamoření, podzemní voda, Česká inspekce životního prostředí, nehoda, okres Přerov, Povodí Moravy, povrchová voda, znečištění, koleje, železnice, obnova trati, Olomoucký kraj, Hasičský záchranný sbor

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.