V intenzivním tempu se rozběhly práce na obnově vytížené železniční trati v Hustopečích nad Bečvou, kde na konci února havaroval cisternový vlak s obrovským množstvím toxického benzenu. Kvůli katastrofě vlaky místem neprojíždějí skoro čtvrt roku, v místě probíhají sanační práce a již také oprava dráhy. Provoz by se mohl obnovit v polovině června.
Středa, 21. května 2025, 09:08
První etapa sanace oblasti znečištěné po obrovské havárii vlaku s benzenem je v Hustopečích nad Bečvou naplánovaná na půl roku. Odborníci se zaměří zejména na nerozpuštěnou toxickou chemikálii, která se ukrývá na hladině podzemní vody.
Nákladní vlak s více než tisíci tunami vysoce hořlavého a jedovatého benzenu vykolejil v pátek 28. února, hasiči následně bojovali s obrovským požárem a společně se specialisty z různých oborů nadále pracují na zmírnění ekologických dopadů na půdu či povrchové a podzemní vody.
První etapa specializovaných sanačních prací je naplánovaná na dalších šest měsíců, pod vrstvou zeminy se ukrývá na hladině spodní vody mnoho tun nerozpuštěné chemikálie. V místě havárie kromě specialistů na řešení kontaminace působí i pracovníci firem, kteří se zaměřují na obnovu trati číslo 280. Jedním ze scénářů bylo v týdnech po mimořádné katastrofě i vybudování náhradního úseku trati mimo zasaženou oblast, značně komplikovaná varianta se ale nakonec nerealizovala. Přerušení provozu na železnici spojující Hranice a Valašské Meziříčí či Vsetín by mělo trvat už jen několik týdnů, cestující pak nebudou muset v dotčeném úseku využívat náhradní autobusové dopravy.
Pondělí, 12. května 2025, 19:03
Kvůli nehodě cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku již policie vyslechla strojvůdce a instruktora, kteří byli v kabině lokomotivy. Žádné obvinění však zatím nepadlo. Případ policie vyšetřuje pro podezření z ohrožení...
„Po odtěžení kontaminované zeminy pod tratí jsme mohli začít s navážením vrstev nového železničního spodku. Poté přijde na řadu nový svršek a pokládka kolejí, obnova trolejového vedení i zabezpečovacího zařízení. Práce na poškozeném úseku stále intenzivně pokračují. Pokud vše půjde podle plánu, vlaky by se na trať mohly vrátit v polovině června,“ informoval na sociální síti X generální ředitel Správy Železnic Jiří Svoboda.
V oblasti nehody nadále platí legislativní opatření v podobě stavu nebezpečí, což umožňuje zasahujícím složkám jednodušší realizaci potřebných činností. „Situace na místě nehody je stabilizovaná a aktuálně nehrozí, že by se měla zhoršit. Práce na odklízení následků nehody pokračují naplno. Všem lidem, kteří se na tom podílí, chci poděkovat za jejich profesionalitu,“ poznamenal hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk (ANO). Vláda na jeho návrh schválila trvání stavu nebezpečí do 26. června.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám