Online databáze CEAD vzniklá v Olomouci umožňuje prozkoumávat středoevropské umění

Autoři | Foto wikiwand.com

Slyšeli jste o databázi CEAD (Central European Art Database)? Jde o projekt Muzea umění Olomouc, který podrobně mapuje umění střední Evropy 20. století. Umožňuje si tak virtuálně procházet umělecká díla, informace o autorech, či orientaci dle mapy.

„Účelem této databáze je pak systematizace a správa velkého množství dat, které uživateli umožňují volný a přehledný pohyb mezi vloženými údaji. CEAD využívá formu databáze k systematizaci informací o umělcích a uměleckých dílech a k vytváření virtuálního modelu středoevropského kulturního prostoru, čímž posouvá ryze praktický systém uspořádávání dat na úroveň imaginace a kontextuálního čtení,“ stojí na webu Muzea umění Olomouc.

Video-prohlídku databází s kurátorem Jakubem Frankem naleznete zde.

Projekt je stavěn na základě sbírek MUO i sbírek jeho partnerských institucí. Funguje již nějakou dobu, a to jako vedlejší digitální paralela k běžným aktivitám muzea. Interaktivní online databáze se soustředí na konkrétní vybrané osobnosti, okruhy, skupiny a události, které různě propojuje. Hlavním těžištěm jsou díla a autoři mezi roky 1945 a 1989.

Muzeum umění v Olomouci se také v návaznosti na koronavirová opatření zapojila do projektu Googlu, který umožňuje procházet si vybrané výstavy

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky kultura, umění, online, kurátor, databáze, Olomouc, Muzeum umění Olomouc, projekt, střední Evropa, Jakub Frank, umělecké dílo, Google

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.