Špičkový bluesový festival Blues Alive, který o víkendu skončil v Šumperku, dokázali pořadatelé uspořádat i navzdory sílící epidemii koronaviru. Na největší středoevropské přehlídce svého druhu vystoupily americké i evropské hvězdy a provázela ji přísná opatření. Kdo nebyl očkovaný, mohl se otestovat přímo v šumperském Domě kultury.
Testovací místo zde zřídila šumperská nemocnice. Šumpersko patří v nynější vlně pandemie k těm nejhůře zasaženým regionům. Podle mluvčí nemocnice Hany Hanke zdravotníci provedli stovky testů.
"Akce se konala za mimořádných podmínek. Podle současných pravidel museli všichni návštěvníci předložit doklad o očkování, potvrzení o prodělání nemoci nebo test. A právě poslední možnost zajišťovala Nemocnice Šumperk a její testovací tým přímo v místě konání festivalu. Antigenní testy platí pouze 24 hodin, proto se testovací tým po celé tři dny nezastavil," uvedla Hanke.
Počty hospitalizovaných s covidem podle ní v šumperské nemocnici v současné době rostou každý den. "Přesto jsme přesvědčeni, že nemusíme na kulturní život rezignovat. Podmínkou ale je, abychom přistupovali k současné situaci s respektem a osobní odpovědností. Proto jsme se rozhodli do této akce zapojit a pomoci s organizací tak, aby se vůbec mohla uskutečnit," podotkla mluvčí nemocnice.
Diváků bylo letos na festivalu méně. Loni se přehlídka kvůli pandemii koronaviru vůbec nekonala. Někteří návštěvníci měli v sále respirátory, další spoléhali na to, že kontroly při vstupu zajistily bezpečnost. "Jsem rád, že se festival letos koná v podstatě v té podobě a rozsahu, na jaké jsme bývali zvyklí," řekl například návštěvník Pavel z Brna.
Společně s českou kapelou Livin Free vystoupil i americký bubeník Winston Watson, někdejší spolupracovník Boba Dylana.
Watson hrával s Dylanem v 90. letech, účinkoval například na úspěšné nahrávce Time Out of Mind. Na šumperském festivalu měl původně vystoupit s Robertem Křesťanem a Druhou trávou. Ze zdravotních důvodů však musela Křesťana a jeho kolegy zastoupit kapela Livin Free kolem zpěváka a hráče na Hammondovy varhany Jana Holečka.
S Watsonem stihli čeští muzikanti narychlo nazkoušet více než hodinový program tvořený hlavně skladbami Boba Dylana, ale také písněmi z repertoáru Neila Younga a kapely Crosby, Stills, Nash & Young. Publikum přijalo koncert s nadšením.
Program 25. ročníku Blues Alive připomínal různými způsoby letošní 80. Dylanovy narozeniny. Organizátoři připravili také výstavu nebo přednášky. Základem však zůstaly různé podoby blues.
Neděle, 29. srpna 2021, 06:50
Mezinárodní festival bluesové hudby Blues Alive v Šumperku zveřejnil další světové hudebníky, které bude přehlídka letos v listopadu hostit. Do Šumperka přijede jedna z klíčových kapel chicagského blues posledních více než 30 let Lil´ Ed & The Blues...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.