Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekČtvrtek, 15. září 2022, 14:00
Spojuje je mnohé: Ohromný talent jako dárek od Pána Boha, pracovitost a odpovědnost, preciznost v přípravě, osobní charisma a uhrančivost na pódiu. Smysl pro legraci a schopnost zaujmout. Radost je poslouchat a radost je vidět. Dvě zářivé hvězdy české houslové školy, které dělí století: Superstar začátku dvacátého století Jan Evangelista Kubelík (1880-1940) a nejznámější virtuos současnosti, celoživotní popularizátor houslí všech barev a dobré vážné hudby zvlášť – Pavel Šporcl (49).
Českobudějovický rodák na začátku září pokřtil zbrusu nové album Pocta Janu Kubelíkovi, na němž přednesl světovou premiéru Kubelíkova houslového Koncertu č. 1 C dur. Vyšlo u renomované německé firmy Hänssler Classic. U ní vydal Pavel Šporcl i své předposlední album Paganiniana, za něž byl nominován na prestižní cenu International Classical Music Awards. Druhou polovinu nového alba představuje Šporclova sugestivní interpretace mnohem známějšího Koncertu pro housle a orchestr e-moll Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Tato zdánlivě nesourodá kombinace dvou hudebních géniů má ale hlubokou logiku. Protože právě Mendelssohnovým koncertem exceloval mladičký Jan Kubelík roku 1900 v pražském Rudolfinu, poté ve Windsoru před britskou královnou Viktorií a stal se celebritou světového formátu, na kterou v San Francisku přišlo neuvěřitelných sto tisíc lidí!
A tento fyzicky nesmírně náročný dvojkoncert v podání Pavla Šporcla uslyší i posluchači turné po dvanácti českých a moravských městech Pocta mistrům II, které startuje právě nyní.
„Beru toto turné jako splněný sen a projev upřímné úcty k Janu Kubelíkovi. Byl nejlepším a nejúspěšnějším českým houslistou, jehož slávu už asi nikdo nepřekoná. Málokdo ví, že byl také velikým vlastencem a člověkem s úžasným smyslem pro humor. Měl svého indického sluhu, bydlel na zámcích a v době své největší slávy byl nesmírně bohatý, což mu ale např. dovolilo pomáhat České filharmonii, když byla v nouzi. Uměl také výborně pracovat s PR. Přitom tvrdě dřel na houslích mnoho hodin denně, v mládí prý běžně míval od cvičení zkrvavené prsty. Byl synem zahradníka, přitom už ve dvanácti ho přijali na Pražskou konzervatoř a ve dvaceti hrál před královnou Viktorií anebo papežem. Je mi ctí, že jsem mohl ve světové premiéře nastudovat jeho houslový Koncert C dur a přidat Mendelssonův Koncert e-moll, který Kubelíka katapultoval mezi největší houslisty všech dob, a vypravit se s nimi mezi naše publikum,“ představuje Jana Kubelíka a své turné virtuos Pavel Šporcl.
Ten na turné Pocta mistrům II navštíví od poloviny září do poloviny listopadu tucet českých a moravských měst. Bude ho doprovázet vynikající Severočeská filharmonie Teplice pod taktovkou skvělého mladého dirigenta Jiřího Rožně. V Ostravě před svým publikem doprovodí Pavla Šporcla domácí Janáčkova filharmonie Ostrava a v Olomouci Moravská filharmonie Olomouc s dirigentem Roberto Forés Vesesem. V listopadu Pavel Šporcl své turné Pocta mistrům II uzavře dvěma speciálními koncerty ve Smetanově síni Obecního domu v Praze s umělci, s nimiž album natáčel: se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK a dirigentem Tomášem Braunerem.
PROGRAM TURNÉ PAVLA ŠPORCLA POCTA MISTRŮM II
Všechny koncerty začínají v 19.00 hodin
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.