Počasí dnes31 °C, zítra31 °C
Pondělí 15. července 2024  |  Svátek má Jindřich
Bez reklam

Olomouc hledá název pro spojené divadlo a filharmonii. Proces sloučení řeší pracovní skupina

Olomoucká radnice spustila nové webové stránky, které se zaměřují na proces sloučení Moravského divadla Olomouc a Moravské filharmonie Olomouc. Online prezentace přináší poznatky z analýz, statistiky a tvrzení, která přibližují situaci vedoucí ke spojení kulturních institucí. Další postup projednává nově utvořená pracovní skupina.

Způsob sloučení Moravského divadla a Moravské filharmonie v jednu instituci schválilo olomoucké zastupitelstvo na začátku března. Zástupci jednotlivých politických klubů se následně sešli v nově vzniklé pracovní skupině, která má projednat znění zřizovací listiny nové organizace a také její název. „Z úvodního jednání pracovní skupiny vyplynulo, že by měl název nést slova ‚divadlo‘ a ‚filharmonie‘ a ve zřizovací listině mít explicitně uvedeno jak Moravské divadlo Olomouc, coby značku, pod kterou bude instituce realizovat činnost třísouborového divadla včetně divadelního orchestru, tak Moravská filharmonie Olomouc, jako značku pro koncertní činnost symfonického orchestru včetně souvisejících aktivit,“ uvedla mluvčí olomoucké radnice Radka Štědrá. Podle optimálního harmonogramu by mělo v červnu dojít k předložení nové zřizovací listiny k projednání na městském zastupitelstvu.

Podle náměstka pro kulturu Viktora Ticháka (Piráti a ProOlomouc) by se celý proces neměl dotknout diváků ani posluchačů. Původní termín fúze připadal na 1. ledna 2025, na březnovém zastupitelstvu už však v usnesení konkrétní datum uvedené nebylo, aby město mělo případně více času na přípravu celého procesu. „Chtěl bych znovu zdůraznit, že žádná ze stávajících institucí nezanikne, pouze se sloučí v jednu, která tak bude moci efektivněji využívat nejen prostory, ale hlavně finanční prostředky, což je hlavní účel celého procesu,“ komentoval na webu Olomouce náměstek Tichák.

FOTOGALERIE: Uniformy zaplavily olomouckou transfuzku. Záchranáři všech složek společně darovali krev

Hemžení uniforem rozličných barev a vzorů nastalo v úterý ráno před budovou transfuzního oddělení v areálu Fakultní nemocnice Olomouc. K darování krve se na hromadný odběr sjeli příslušnice a příslušníci složek Integrovaného záchranného systému,...

Právě finanční nákladnost dvou tradičních kulturních značek, které město zřizuje, podrobně zveřejnila radnice na nových webových stránkách. Zatímco před deseti lety pokryly organizace ze svých výdělků přibližně 20 procent svých nákladů a na zbytek potřebovaly peníze od města či jiné dotace, v roce 2022 už filharmonie mohla ze svých příjmů uhradit jen 11,5 procenta nákladů a divadlo 15 procent. Potřeba podpory od města tak stále narůstá. „Zhruba tři čtvrtiny veškerých příjmů těchto dvou organizací jdou v současné době na mzdové náklady. Příspěvek zřizovatele už nedokáže pokrýt ani tento výdaj,“ uvedli zástupci města. V přepočtu tak radnice podle webu přispívá na každou vstupenku do filharmonie 2500 až 3500 korun, na každou vstupenku v divadle 1100 až 1500 korun. V roce 2022 Olomouc přispěla divadlu a filharmonii celkovou částkou přes 183 milionů korun.

„Od samého začátku panuje shoda na tom, že minulé roky byly pro divadlo i filharmonii krizové a je nutno přistoupit ke změnám. Cílem vedení města je obě kulturní instituce rozvíjet,“ prohlásil náměstek Tichák a doplnil: „Pokud však ve výhledech rozpočtu nejsou finance ani na současný provoz, natožpak na rozvoj, je třeba prostředky začít hledat.“

Proti záměru sloučení dlouhodobě vystupují zejména olomoučtí filharmonici, kteří mají obavy z propouštění a poklesu umělecké úrovně. V Olomouci rozmístili na začátku března také červeně natřená piana, která slouží jako petiční stánky. Sběr podpisů proti spojení kulturních institucí probíhá i online. Na 20. května pak filharmonici chystají protestní koncert v olomouckém letním kině.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Stanislav Heloňa

Štítky Kultura, divadlo, Moravské divadlo Olomouc, Moravská filharmonie Olomouc, analýza, sloučení, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Olomouc hledá název pro spojené divadlo a filharmonii. Proces sloučení řeší pracovní skupina  |  Kultura  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.