Hemžení uniforem rozličných barev a vzorů nastalo v úterý ráno před budovou transfuzního oddělení v areálu Fakultní nemocnice Olomouc. K darování krve se na hromadný odběr sjeli příslušnice a příslušníci složek Integrovaného záchranného systému, pro které je pomoc lidem posláním. Na akci nazvané Pomoc na druhou tak záchranáři, hasiči, policisté, vojáci a vojenští policisté podporu potřebných ještě umocnili.
Neděle, 28. dubna 2024, 13:06
Významnou pomoc při stabilizaci pacienta poprvé využili letečtí záchranáři z Olomouce při zásahu u těžce zraněného cyklisty na Jesenicku. Od ledna vzlétá olomoucký vrtulník ze základny se speciálně zapečetěným boxem s jednotkou plné krve. Tu nyní...
V úterý 30. dubna nebylo darování krve v olomoucké fakultní nemocnici dostupné ve standardním režimu, pracoviště totiž čelilo vítanému náporu takřka 130 zájemců o poskytnutí nejcennější tekutiny, a to z řad policistů, záchranářů, vojáků a hasičů. Transfuzní oddělení několik měsíců prochází rozsáhlou rekonstrukcí, provizornější podmínky se negativně promítly i do zájmu dárců. Při poklesu životně důležitých zásob se tak transfuzka obrátila na instituce, pro které je pomoc druhým základní misí. „Na výzvu reagovaly složky IZS velice aktivně, byli jsme moc rádi, že se aktivně zapojili. Při svých akcích spolupracují, u nás se jednalo o setkání v uvolněnější atmosféře v trošku jiném režimu,“ s úsměvem vyprávěla vrchní sestra Transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Olomouc Michaela Galčanová.
„Chceme ukázat veřejnosti a dalším stávajícím i potenciálním dárcům, že si sami velmi dobře uvědomujeme, jak je bezpříspěvkové darování krve důležité a že jsme schopni spojit síly, když je to potřeba,“ vysvětluje zástupkyně primářky Transfuzního oddělení FN Olomouc Alice Entrová.
Úterý, 12. března 2024, 15:24
Stavebními a technickými úpravami za téměř sto milionů korun prochází pavilon Transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Rozsáhlá rekonstrukce se dotkne i dárců krve, odběry nejcennější tekutiny budou probíhat v jiné budově.
Dárci z řad záchranných složek chodí na transfuzku pravidelně, podle svých možností individuálně nebo na hromadné odběry. Jedním z nejzkušenějších dárců na lůžku v budově L olomoucké nemocnice byl v úterý také olomoucký hasič Dalibor Joura, který za pětadvacet let dárcovství absolvoval 259 odběrů krve či plazmy. „Při mém povolání vidím různé krizové situace, po kterých je potřeba léčba s využitím plné krve, nebo přípravků z krevní plazmy. U našich složek je u příslušníků předpoklad dobrého zdravotního stavu a darování krve je pro nás, dá se říct, skoro povinnost,“ komentoval zkušený hasič z Olomouce a dodal: „Takovou akci, která pomůže propagaci dárcovství, určitě vítám. Bylo by super, kdyby se podařilo přesvědčit další lidi, aby se odhodlali k takovému záslužnému počinu.“
Protože na pracoviště olomouckého transfuzního oddělení dočasně rozděleného do budov L a K zavítalo takřka v jeden čas více než sto dárců, připravila nemocnice také speciální doprovodný program. Vojáci, záchranáři, hasiči a policisté mohli vyrazit například na prohlídky běžně nepřístupných míst – historického fortu Tafelberg v areálu nemocnice, prohlédnout si mohli také systém potrubní pošty. „Čekání na odběr dárcům vyplníme ve spolupráci s Oddělením léčebné výživy, Oddělením nemocniční hygieny, Oddělením mamární diagnostiky a zdravotními pojišťovnami,“ slibuje referentka náboru dárců Transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Olomouc Lucie Dubanská.
Úterý, 30. dubna 2024, 13:07
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.