Během dvaceti natáčecích dnů vznikne v Olomouci materiál pro celovečerní film inspirovaný divadelní hrou Když se zhasne. V hanácké metropoli před kamerami předvádí své dovednosti populární jména herecké branže jako Petra Hřebíčková, Martin Pechlát, Tomáš Maštalír, Vojtěch Kotek či Petra Polnišová. Do kin by měl komediální snímek zamířit v únoru příštího roku.
Hlavním dějištěm filmu a tedy celého natáčení je budova Telegraph nedaleko olomouckého hlavního vlakového nádraží. Multifunkční prostor poskytuje filmařům podmínky pro celou řadu různorodých scén, ať už se jedná o galerii, čekárnu gynekologické ordinace, profesionální kuchyni a samotný prostor fiktivní restaurace, který je v celém příběhu zásadní.
Film vznikl na motivy stejnojmenné a veleúspěšné divadelní hry Michaely Doležalové a Romana Vencla, kterou v roce 2012 uvedlo Moravské divadlo Olomouc. „Divadelní hra mě zaujala hlavní svým humorem, zároveň mi přišla docela silná osobní linka jednotlivých postav. Divadelní hra se odehrává v průběhu několika dnů či týdnů, tento film ale proběhne během jednoho dne. Je takový sevřenější, dění je rámované příběhem Niny, která se snaží otevřít restauraci, takže jsme film přesunuli do gastronomického prostředí, kde se peripetie odehrávají,“ komentoval režisér filmové adaptace Andy Fehu. V Telegraphu sídlí restaurace s názvem Pulse, která poskytla kuchyni, ale samotné místo pro filmové hosty gastropodniku nejsou přímo v této restauraci, ale v uzpůsobených ubytovacích a party prostorách takzvaného loftu v horní části budovy. Filmová restaurace se jmenuje Sedm hříchů.
Jedna z hlavních hrdinek snímku Nina ztvárněná Petrou Hřebíčkovou vytvořila koncept Sedm hříchů, kde každý chod menu reprezentuje jeden ze sedmi smrtelných hříchů, čímž propojuje gastronomii s emocemi. „Její inovativní přístup se odráží nejen v jídle, ale i v celkové atmosféře restaurace, kde každý detail, od designu interiéru až po prezentaci pokrmů, je pečlivě promyšlený tak, aby vytvářel jedinečný kulinářský zážitek pro hosty,“ přiblížili zástupci produkce.
Na filmovém scénáři se podílela autorka původní divadelní verze Michaela Doležalová, kterou oslovila produkce přibližně před pěti lety, klíčové podklady pro film vytvořila ve spolupráci s Michalem Balážem. „Divadelní verze je pro čtyři postavy, tady bylo potřeba příběh rozkošatit a rozepsat mezi další postavy. Je tam více prostředí, film potřebuje něco jiného než divadlo. Na divadle umíme být úsporní, u filmu by to tak asi nefungovalo. V divadelní hře šlo o vánoční večírek. Ve filmu jde o večer, kdy se otevírá restaurace, nejde jen o osobní záležitost, ale o událost pro celé město. To generuje taky určité napětí, když se situace neodehrává jen u Niny a Richarda doma,“ říká scénáristka, která se také objeví v menší roli ve filmu. V divadelní variantě situovali tvůrci iscenaci do New Yorku, ve filmovém scénáři už je ale dějištěm krajské město na Hané. „Olomouc je skoro tak krásná jako New York. Možná i krásnější. Ve filmu si tak mohou zahrát další kolegové z divadla, za což jsem velmi ráda. Že je film v Olomouci je i dílem náhody, souhra okolností přišla spíše z produkce než od nás scénaristů,“ doplnila Doležalová.
Čtvrtek, 6. února 2025, 08:41
Tuzemská verze slavného gastronomického průvodce Gault&Millau ocenila stovky kulinářských podniků napříč Českou republikou, mezi doporučované místa se dostalo také šestnáct míst v Olomouckém kraji. Nejlepší hodnocení v regionu si vysloužila...
Film se natáčí pouze v Olomouci, dalšími lokacemi mimo Telegraph jsou například Svatý Kopeček či jezuitský konvikt. Po únorové hlavní části natáčení je v plánu ještě filmování několika scén v dubnu za příznivějšího jarního počasí.
Stejně jako v divadelní inscenaci tvoří zápletku nefungující vztah páru, který ale v minulosti podepsal předmanželskou smlouvu. Ta znamená pro žadatele o rozvod ztrátu majetku. Jedinou možností, jak se nepříjemnému důsledku vyhnout, je přistižení partnera či partnerky při nevěře. „Myslím, že producenti ucítili potenciál v divadelní hře. Divácký ohlas byl velký, lidé na představení stále chodí, nejen v Olomouci, ale hrálo se po celé republice. Já jsem se k tomu dostal ve chvíli, kdy jsem dostal za úkol film nějakým způsobem pojmout,“ poznamenal režisér Fehu, který také ocenil natáčení v Olomouci, kde studoval.
Pondělí, 17. února 2025, 18:52
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.