FOTOGALERIE: Lipové nebe, v přerovském muzeu vystavují studenti řezbářství z Tovačova

Až do konce srpna nabízí přerovské muzeum výstavu studentů tovačovské řezbářské školy, kterou doplňuje expozice Kamenné nebe představující drobné sakrální památky regionu. Výstava mapuje místa s památkami, jejich osud a je doplněna dobovými fotografie a trojrozměrnými exponáty.

Výstavy Kamenné nebe, která představí drobné sakrálních památky, a Caelum tiliae neboli Lipové nebe prezentující práci studentů tovačovské řezbářské školy budu v přerovském muzeu otevřeny do konce srpna.

Dřevěné plastiky studentů zaplnily prostory historického sálu přerovského zámku, zájemci se zde mohou seznámit i s další činností této školy a také se zajímavosti ohledně používaného dřeva v tomto oboru. "Vše bude stmelovat, jak už sám název výstavy napovídá, symbol lípy," uvedl kurátor výstavy.

Na expozici plynule navazuje expozice o sakrálních památkách, které představují fotografie. "Jejich existenci si totiž řada lidí v dnešní době ani neuvědomuje, přestože je často míjíme téměř každý den. Mnohé z nich mají navíc status chráněné kulturní památky. Výstavní panely připomenou nejen místa, kde mohou zájemci jednotlivé památky objevit, ale ve stručnosti také legendy a osudy jednotlivých ztvárněných postav," sdělil kurátor Lubomír Vyňuchal

Přerov chystá další statisícové dotace pro lékaře i zubaře, kteří si ve městě otevřou ordinaci

Na navýšení dostupnosti zdravotní péče se nadále zaměřuje vedení Přerova prostřednictvím dotační podpory. Příspěvky v řádech statisíců korun plánuje i letos pro praktické lékaře pro děti i dospělé a rovněž pro zubaře, kteří by si zřídili ve městě...

Mezi nejčastěji ztvárněné světce patří sv. Jan Nepomucký a sv. Florián, následují patroni proti moru, tedy sv. Roch a sv. Šebestián, světicím vévodí Panna Marie, sv. Anna nebo sv. Barbora. 

"V bývalém okrese Přerov můžeme napočítat celkem 105 měst a obcí a téměř každé sídlo se může pochlubit nějakou kamennou plastikou či sousoším z této kategorie. Na výstavě tedy bude možné spatřit značně rozsáhlý archiv fotografií zobrazující sochy a církevní stavby nejen v různých ročních obdobích, ale také například před a po restaurátorském zásahu," dodal kurátor. 

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky výstava, studenti, řezbářství, Tovačov, muzeum, Přerov, Jan Nepomucký, Panna Marie, Přerov

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.