Čím se léčilo ve středověku? Odpověď pomohou najít skvrny na knihách

Autoři | Foto Pixabay.com

Vědci z olomoucké univerzity prozkoumají pomocí moderních analytických metod tajemné skvrny na dvou středověkých kodexech. Chemické rozbory mohou odhalit ingredience, ze kterých středověcí lékaři připravovali léčivé směsi. Na výzkumu se podílí i experti z 1. lékařské fakulty pražské Univerzity Karlovy.

Vědci prozkoumají kodexy z 15. století. Rukopisný soubor středověkých lékařských traktátů od Jana z Hvožďan z roku 1474, prvotisk sbírky dvou lékařských traktátů z konce století a lékařská pojednání ze sbírek Městského muzea a galerie ve Vodňanech.

„Chceme zjistit, zda skvrny na stránkách těchto knih souvisejí s přípravou dobových léčiv. Části středověkých lékařských knih totiž často obsahují recepty na přípravu léčiv na různé druhy chorob. Je tedy pravděpodobné, že skvrny obsahují látky, které byly při přípravě dobových léčivých prostředků používány. Naše analýzy mohou tuto hypotézu potvrdit či vyvrátit,“ vysvětlil Tomáš Alušík z Ústavu dějin lékařství a cizích jazyků Univerzity Karlovy.

Ke zkoumání písemností použijí vědci třeba ruční rentgenový spektrometr. Ten jim poskytne informace o základním prvkovém složení. Skvrny, které budou vykazovat zajímavé chemické složení, odeberou odborníci vzorky a v laboratoři provedou jejich rozbor. „Tato metoda je zcela nedestruktivní,“ dodal Alušík.

Skvrny na středověkých písemnostech nejsou neobvyklé a vědcům už informace poskytovaly i v minulosti. „Chceme proto doplnit naše dosavadní znalosti o významu, detailech výroby a zejména užívání středověkých lékařských rukopisů v praxi, a to nad rámec standardních filologickohistorických studií,“ řekl Tomáš Alušík.

Podobný výzkum nemá v naší zemi obdoby. „Podle mých znalostí nebyly dosud u nás podobné analýzy provedeny. Lukáše Kučeru z katedry analytické chemie přírodovědecké fakulty jsem oslovil, jelikož se celou kariéru zabývá aplikací chemie a jejích metod v archeologii, respektive v péči o kulturní dědictví. Je to asi jediný archeochemik v České republice,“ uvedl Alušík. „První výsledky bychom mohli získat během několika měsíců,“ doplnil Lukáš Kučera.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky výzkum, Univerzita Palackého, knihy, skvrny, lékařství

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.