Počasí dnes2 °C, zítra3 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Hlavním tématem Jednoho světa 2018 je přehlcení informacemi

Slovem roku se podle slavného Collinsova slovníku stal výraz „fake news“. Dezinformace a mediální manipulace jsou jedním z největších problémů současného světa. Život v informačním věku na člověka klade vysoké nároky – rozlišovat, co je pravda a co není, sdílet, komentovat, mít názor. Letošní 19. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který se bude konat od 19. do 24. března v Olomouci a v 36 dalších městech po celé České republice, proto vybízí k aktualizaci systému. Nejen počítačové systémy totiž potřebují čas na to, aby zpracovaly všechny potřebné informace a mohly hladce fungovat.

Zvykli jsme si volit jednoduchá a líbivá řešení a jednat pod vlivem emocí. Právě zjitřené emoce ve společnosti jsou živnou půdou pro populisty, kteří sami sebe označují za bojovníky vůči systému, jejž považují za překonaný,“ říká ředitel festivalu Ondřej Kamenický. „Chceme, aby si diváci návštěvou kina mohli dovolit něco, na co v každodenním životě plném (dez)infromací ze sociálních sítí není čas. Zpomalit a v klidu si vytvořit názor na konkrétní téma, podívat se na věci z různých úhlů pohledu a zasadit si je do kontextu.“ dodává Kamenický. 

Autory festivalové kampaně jsou Matyáš Trnka a grafik Matěj Růžička. „Výzva k aktualizaci systému se objevuje na obrazovkách počítačů, když je nutné updatovat operační systém o nejnovější prvky. Proto i vizuál odkazuje na obávanou modrou obrazovku s upozorněním Paměť zařízení je plná.“ vysvětluje Matyáš Trnka. Kampaň pracuje i s dalšími obávanými hláškami systémových aktualizací, které upozorňují na to, že celý proces může chvíli trvat – ale o to lépe potom bude systém fungovat. S odkazem na aktualizaci systémů pracuje i festivalová znělka, kterou zpracoval také Matyáš Trnka. Autorem původní hudby je Marek Doubrava, jeden ze zakladatelů kapely Tatabojs, uznávaný hudebník, v současné době působící ve vlastní skupině Hm...

Letošní ročník Jednoho světa uvede více než 110 filmů. Novinkou je kategorie Americana, která se zaměří na osobnost Donalda Trumpa, rasovou nesnášenlivost, úlohu policie v systému nebo práva indiánů. Vzestup nacionalismu, populismus a problematika migrace je v letošním roce důležité téma  pro evropské filmaře – proto se jimi bude zabývat kategorie Eurodrom. Filmy v kategorii Za horizontem, která se věnuje destinacím za naším fyzickým, ale často i myšlenkovým obzorem, odkryjí lokální problémy komunit, které jsou od nás vzdáleny tisíce kilometrů, ale přitom mohou mít s obyvateli střední Evropy společného víc, než si často připouštíme.

Kategorie Umění mění ukáže, že za své ideály lze bojovat prostřednictvím neobvyklých uměleckých vyjádření v podobě performance či tance. Představí se také dva hudební snímky Silvana a When the God Sleeps, jehož protagonista, íránský hudebník Shahin Najafi bude během festivalu koncertovat.

Kategorie Ať žije život představí příběhy lidí, kteří se rozhodli vykročit z davu a k řešení každodenních starostí přistupují jinak, než je obvyklé.

Tradičními kategoriemi, které už diváci znají z minulých let, jsou Máte právo vědět, Cesty ke svobodě, Panorama, ekologická kategorie Zemětaje a Jeden svět interaktivně a Jeden svět dětem. Loňská novinka Česká soutěž představí nejlepší dokumenty z České republiky.

Už loni se Jeden svět rozhodl bořit bariéry a zpřístupnit své projekce co největšímu počtu lidí, bez ohledu na postižení, věk či jiný mateřský jazyk. V aktivitách Jednoho světa pro všechny pokračujeme i letos a snažíme se přístupnost bezbariérových projekcí znásobit a  přiblížit se tak co nejvíce divákům. Jeden svět uvede deset filmů s titulky pro neslyšící a čtyři filmy doplněné o audio-komentáře pro nevidomé. Všechny ceremonie a část pofilmových debat budou tlumočeny do českého znakového jazyka. „Právo na kulturu vnímáme jako základní lidské právo, proto se snažíme zpřístupnit náš festival všem bez rozdílu.” říká koordinátorka Jednoho světa pro všechny Milena Poeta. Novinkou jsou relaxované projekce, které jsou určeny pro diváky s mentálním postižením či poruchami soustředění, ale také pro návštěvníky, kteří si u filmu chtějí odpočinout. „Projekce nemají obvyklé podmínky, které by běžný návštěvník v kině očekával – zvuk je ztlumen, film běží bez titulků a trailerů. Předpokládá se, že se diváci během promítání budou pohybovat po sále. Další novinkou je rozšíření týmu o odborníky s postižením, kteří nám předávají své zkušenosti a pomáhají nám pochopit jejich potřeby.” dodává Poeta.

Další informace včetně letošního vizuálu najdete ke stažení na webu www.jedensvet.cz

Tisková zpráva

Štítky Jeden svět, festival, Česko, film, Olomouc, dokumentární film, Donald Trump, Shahin Najafi, lidská práva

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Hlavním tématem Jednoho světa 2018 je přehlcení informacemi  |  Kultura  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.