Počasí dnes-1 °C, zítra0 °C
Sobota 22. února 2025  |  Svátek má Petr
Bez reklam

V Ludéřově lidé volí v barokní sýpce. Tady na vás dýchá historie, říkají členové komise

Autoři | Foto ČTK

Netradiční historické kulisy poskytla voličům zrekonstruovaná barokní sýpka v Ludéřově na Olomoucku, která je pozůstatkem bývalého panského dvora při tvrzi ze 14. století. Jako volební místnost slouží poprvé. Hlasovací lístky házejí lidé do urny v prostorách bývalé obranné bašty.

Členové volební komise v Ludéřově si netradiční prostory pochvalují, dýchají podle nich historií. Jejich obavy z toho, že obyvatele odradí umístění sýpky mimo centrum obce, voliči rozptýlili.

"Mám na toto místo krásné vzpomínky. Jako děcko, když tady byla sýpka, tak jsme z těch hambálek skákali do slámy a foukaného stohu. Jsem strašně rád, že se to nezbouralo. Je to hezký pocit tady volit, je to určitě lepší než ve škole nebo v kulturáku, má to slavnostní nádech," řekl například Petr Schneider.

Do objektu barokní sýpky se s modrými obálkami vydali lidé vůbec poprvé, dosud v Ludéřově volili ve školce, v kulturním domě i v hasičské zbrojnici.

"Obec nás o to požádala a my jsme jim vyhověli. Jde o prostory bývalé tvrze z přelomu 13. a 14. století, museli jsme je proto pro volební účely upravit a připravit zázemí," řekl Karel Váňa, předseda občanského sdružení U nás založeného na záchranu pozůstatků bývalé Ludéřovské tvrze.

Sýpka se měla původně bourat 

Netradiční volební místnost je symbolická i pro místopředsedu volební komise, bývalého starostu Drahanovic. Obec, pod kterou Ludéřov spadá, totiž chtěla původně v roce 2003 zchátralou sýpku zbourat. To byl nakonec impuls pro partu nadšenců, aby založili občanské sdružení a památku, která je pozůstatkem kdysi rozsáhlého opevněného panského dvora ze 14. století, zkusili zachránit.

Obec jim ji předala tehdy za jednu korunu, sami sehnali na dotacích šest milionů korun na materiál a objekt opravili vlastními silami. Před výsledkem dnes bývalý starosta Ivo Richter smekl. "Tady tu historii opravdu zažijete," podotkl.

V prostorách barokní sýpky se nyní konají kulturní akce, ale i svatby, nad dočasnou volební místností je v podkroví umístěna originální prvorepubliková expozice, kde se návštěvníci vrátí do dob svých prababiček.

Lidé volí prodejně i v ústavu pro chov skotu

V Olomouckém kraji lidé volí ve 932 volebních místnostech. Kromě obecních úřadů, hasičských zbrojnic či škol jsou v seznamu i další atraktivní volební místa, nacházejí se především v malých obcích.

Například v Pohořanech lidé míří na turistickou základnu, v Dobromilicích do místního muzea, v Bílém Potoku na Jesenicku poskytli voličům svou základnu myslivci, v Králové mohou lidé odvolit v prodejně smíšeného zboží a v Rapotíně ve Výzkumném ústavu pro chov skotu.

Voliči však míří s hlasovacími lístky také do prostor plaveckých areálů. A v Bělkovicích-Lašťanech se hlasuje v bývalém hostinci s trefným názvem Parlament.

Obyvatelé Tovačova rozhodují v referendu o pokračování těžby. Hlasovaly již stovky lidí

Obyvatelé Tovačova na Přerovsku spolu s parlamentními volbami rozhodují v referendu rovněž o pokračování těžby štěrkopísku. Další těžební jezero chce u Tovačova vybudovat společnost Českomoravský štěrk. Zájem o referendum je velký.

Ohodnoť článek

Štítky volební místnost, sýpka, volby, sněmovna, Ludéřov, Olomoucký kraj, historie, tvrz, Karel Váňa, Výzkumný ústav pro chov skotu

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V Ludéřově lidé volí v barokní sýpce. Tady na vás dýchá historie, říkají členové komise  |  Politika  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.