Sběrateli hanáckých lidových písní Janu Poláčkovi je věnována stejnojmenná kniha, kterou vydal spolek Folklorum za finanční podpory města Prostějova. Kniha obsahuje vybrané články, statě, dobové fotografie, recenze a dokumenty, díky kterým čtenář získá ucelený pohled na život a dílo Jana Poláčka.
Publikace čítá bezmála 70 stran textů a obsahuje čtyři desítky obrázků a fotografií sdělil editor knihy Zbyněk Žůrek. Poláček za svého života sesbíral tisíce hanáckých i slováckých písniček. „Pro čtenáře bude jistě také zajímavé, že v knize najde i část dosud nezveřejněných osobních poznámek a statí ze zápisníků Jana Poláčka," uvedl Žůrek. Poláček nebyl vystudovaný muzikolog ani etnograf. Narodil se 12. listopadu 1896 v Jaroměřicích nad Rokytnou.
Jeho rodina se však již v roce 1897 přestěhovala do Strážnice. Strážnické lidové hudební prostředí na Poláčka velmi zapůsobilo a učinilo z něj muzikantskou a sběratelskou osobnost. Poláček už jako student založil cimbálovou muziku, která vycházela ze stylu starých strážnických hudců. V roce 1929 se přestěhoval do Prostějova a v letech 1936 až 1947 vyšly čtyři díly jeho zpěvníku nazvaného Slovácké pěsničky. Další tři díly pak vyšly v letech 1949 až 1960.
Celkem je v nich zaznamenáno 1670 slováckých lidových písní. Při svém pobytu v Prostějově se Poláček věnoval i sběru hanáckých písní. Za deset let své sběratelské činnosti sesbíral na Prostějovsku zhruba tři tisíce písní, z nichž 1250 bylo postupně vydáno v letech 1966, 1975 a 2010 ve zpěvnících. Dalších přibližně tisíc písní, převážně kramářských a umělého původu, je ve sběratelově archivní pozůstalosti.