Městský úřad Šternberk vydal 21. února vyhlášku, která specifikuje oblasti se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů na území města.
Pět lokalit uvedených ve vyhlášce vykazují zvýšený výskyt sociálně nežádoucích jevů. V těchto bytových domech panuje negativní vliv, který ovlivňuje okolí a občané tak mají neustálé obavy. To se projevuje častými stížnostmi občanů k vedení města nebo žádostmi o sjednání nápravy k městské policii.
Na facebookových stránkách města se také na toto téma hodně diskutuje. Bohužel tyto sociální jevy mají i negativní dopad na atraktivitu lokality. V těchto domech dochází ke zvýšené zátěži na systém sociálních dávek a i k takovým nepříjemnostem, jako je odkládání odpadu mimo popelnice. Kvůli hromadění odpadu se tu šíří hlodavci.
Porušuje se zde zákon na ochranu zvířat. Dětem se nedostává dostatečné hygieny, zdravotní péče a mají vysoký počet omluvených hodin. Mezi lidmi se často objevuje agresivita, což má velmi negativní dopad na optimální vývoj a rozvoj dětí. Obyvatelé města si stěžují na početné skupiny osob shromažďující se na veřejných místech. Tito lidé jsou hluční, vulgární a slovně napadají kolemjdoucí. Stížnosti se pravidelně týkají skupin malých dětí a mládeže, které vulgarismy běžně používají.
Malé děti se toulají městěm bez dozoru a často vběhnou neočekávaně do silnice. Na tyto lokality se zaměřuje Městská policie Šternberk, Charita Šternberk a různé odbory Městského úřadu ve Šternberku. Majitelé bytových domů využívají sociální systém, a podle pracovníků městského úřadu se nezajímají o podmínky bydlení svých nájemníků. Noví nájemníci zde nedostanou doplatek na bydlení, protože radnice chce tímto opatřením zabránit časté obměně obyvatel.
„Není to vhodný nástroj, když města a obec nemají kvalitní síť podpůrných opatření a systém sociálního bydlení pro ty, kteří se v oblasti bydlení dostanou do těžké situace,“ řekl Olomouckému deníku Břetislav Fiala, konzultant z Agentury pro sociální začleňování.