Zástupci supermarketů, lékáren, čerpacích stanic, ale dobrovolní hasiči či zástupci sociálních zařízení převzali včera v Uničově pamětní medaile za zabezpečení chodu města během karanténních opatření v druhé polovině března letošního roku. Stalo se tak během koncertu, který je součástí Uničovského kulturního léta 2020. Vedení města tím chtělo poděkovat lidem a organizacím, kteří v mimořádné době, často s vypětím všech sil, pracovali, aby byly ve městě zachovány základní služby.
Medaile či pamětní listy převzali také předsedové osadních výborů nebo členové krizového štábu a zástupci tří jednotek sboru dobrovolných hasičů - uničovské, střelické a novodědinské. "Tito muži a ženy po dva týdny neúnavně pracovali na distribuci roušek a dalšího materiálu nebo na ředění a rozvozu dezinfekcí; není bez zajímavosti, že uničovští dobrovolní hasiči a hasičky naplnili a vlastníma rukama zašroubovali na 10.000 PET lahví s různými druhy desinfekce," uvedli zástupci města. Koncert podle starosty je zároveň poděkováním i ostatním obyvatelům města, kteří se na zvládání karantény podíleli.
O uzavření Uničova, Litovle a Červenky rozhodla Krajská hygienická stanice Olomouc v noci na pondělí 16. března. Důvodem byly obavy z šíření nemoci covid-19. Od 03:00 bylo všem lidem s trvalým bydlištěm v uzavřených městech zakázáno opouštět karanténní oblast, což na příjezdových cestách nepřetržitě hlídala policie, a museli se řídit dalšími přísnými hygienickými opatřeními. Obyvatelé měst, zaměstnanci obchodů i představitelé a pracovníci samospráv tak museli řešit velké množství problémů. Šlo například o nedostatečné personální zabezpečení všech služeb, protože řada zaměstnanců zůstala mimo uzavřenou oblast. Město také bojovalo s nedostatkem jakýchkoliv ochranných prostředků, bez nichž nebylo možné provozovny otevřít. Karanténa byla ukončena v neděli 29. března.
Speciální pamětní medaile, které včera obdrželo 44 oceněných, pro Uničov vydal Český červený kříž a podle návrhu Martina Daška je zhotovila Česká mincovna. Na jedné straně je nápis Děkujeme v několika jazycích, na druhé podobizna zakladatelky a patronky ošetřovatelství Florence Nachtigalové (1820-1910). Mosazná medaile má hmotnost 24 gramů a průměr 27 milimetrů. Během včerejšího slavnostního aktu byl v premiéře představen lidem také dvouminutový filmový dokument Václava Outraty zachycující dění během karantény ve městě.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.