Dva nové automobily dostaly dnes jednotky sboru dobrovolných hasičů Topolany a Chomoutov. Záměr vybavit novými auty všechny olomoucké dobrovolnické jednotky se tak blíží do úspěšného finále, k úplné obnově vozového parku chybí už jen jeden sbor.
„Důležité bylo upravit technickou specifikaci automobilu pro potřeby našich hasičů. Pro obě jednotky jsme tedy zvolili variantu osmimístného automobilu, který má speciální hasičskou vestavbu. Tato vestavba umožňuje převoz plovoucího čerpadla, motorové stříkačky s příslušenstvím, hasicí přístroje a má další úložné prostory pro předepsané vybavení,“ popsal novou techniku náměstek primátora Martin Major.
Nové vozidlo v Topolanech nese jméno Kačena a znamená návrat k tradici - vychází totiž z názvu původního historického vozidla z 50. let minulého století. Chomoutovské vozidlo ponese na počest dlouholeté členky tamního sboru jméno Sylvinka.
Nové dopravní automobily jsou určeny pro přepravu členů jednotky a základního hasičského vybavení na místo zásahu u mimořádné události. „Je to další krok k obnově vozového parku dobrovolných hasičů, který se nám každý rok daří realizovat. V příštím roce chceme pořídit ještě poslední dopravní automobil pro jednotku v Lošově a poté už budou mít všechny městské jednotky nová vozidla,“ uvedl primátor Mirek Žbánek.
Náklady na pořízení automobilů jsou 2,67 milionu korun. S úhradou pomohla dotace Ministerstva vnitra – generálního ředitelství hasičského záchranného sboru v rámci programu Dotace pro jednotky SDH obcí, konkrétně částkou 900 tisíc korun. Olomoucký kraj na pořízení aut přispěl dotací ve výši 200 tisíc korun. Zbylou část, tedy skoro 1,6 milionu korun, zaplatilo město Olomouc ze svého rozpočtu.
Podporu věnuje město dobrovolným hasičům dlouhodobě. Právě zmíněná jednotka v Lošově sice ještě na nový vůz čeká, zato se ale letos může těšit z dokončené rekonstrukce tamní zbrojnice. Každým rokem město přispívá na nákup nové techniky a vybavení. Letos se podařilo pořídit nové vybavení za 573 tisíc korun, na úhradě se podílelo město Olomouc (298 tisíc korun) a Olomoucký kraj (275 tisíc korun).
„Jednotky sborů dobrovolných hasičů tak obdržely tři komplety dýchacích přístrojů včetně náhradních láhví, pět vyváděcích masek, osm zásahových přileb, tři zásahové obleky nebo třináct pracovních stejnokrojů a další ochranné zásahové vybavení,“ vyjmenoval Martin Major. Hasiči dostali také nafukovací člun a dva defibrilátory AED včetně cvičného trenažéru a cvičné figuríny společně s transportními nosítky a páteřní deskou.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.