Především dobové dokumenty a noviny skrývalo kovové pouzdro, které dnes odborníci vyjmuli z makovice rekonstruované věže Červeného kostela v centru Olomouce. V pouzdru byly uloženy i mince či více než tři desítky let staré snímky dlouholetého fotoreportéra Vladislava Galgonka.
Nejstarší archiválie pocházely ze začátku 20. století a nejmladší pak z konce 80. let minulého století, kdy byl tento kostel zatím naposled rozsáhle rekonstruován.
"Byly tam doklady z období vzniku založení kostela a jeho výstavby. Především doklad o položení základního kamene z roku 1901, pak také dobový německý tisk, který vycházel v Olomouci. Byly tam i vídeňské noviny," řekl dnes novinářům Miroslav Koudela ze Státního okresního archivu v Olomouci, který letité předměty z pouzdra opatrně vytahoval.
Pouzdro skrývalo také doklady o činnosti německé evangelické církve v Olomouci a pamětní zápis, který připomínal její historii od 60. a 70. let 19. století až do zahájení stavby Červeného kostela. "Byly tam i dokumenty z období předchozí rekonstrukce kostela v roce 1988. Hlavně dobový tisk, docela pěkné fotografie a pak i mince a pamětní medaile vědecké knihovny vydaná v roce 1966," podotkl Koudela.
Před otevřením schránky odborníci spekulovali, že bude skrývat počítačovou disketu, která měla být dokladem nástupu moderních datových médií na konci 80. let minulého století. "Nakonec ji tam naši předchůdci nedali. Zase až tam moc překvapivých věcí tam tedy nebylo," uvedl Koudela.
Podle něho jsou ale cenné dokumenty týkající se založení kostela a svůj význam mají i soubory dobových fotografií, na kterých je zachycen Červený kostel i přilehlá část centra Olomouce.
Červený kostel, jehož stavba byla dokončena v roce 1902, je 55 metrů vysoký. Od roku 1956 byl využíván jako sklad knih Vědecké knihovny v Olomouci. V roce 2019 byly knihy převezeny do nového archivu v okrajové části města a od loňského podzimu je rekonstruován. Dvouletou opravu připravilo hejtmanství. Stát má zhruba 140 milionů korun.
"Nyní, v rámci největší rekonstrukce Červeného kostela od doby jeho založení, bude kovová schránka s dobovými dokumenty na čas přemístěna a bezpečně uložena v trezoru depozitáře knihovny,“ uvedla ředitelka Vědecké knihovny v Olomouci Iveta Tichá.
Krajský úřad podle hejtmana Josefa Suchánka (Piráti a STAN) připravuje plán využití Červeného kostela, který by měl sloužil například ke kulturním účelům. Předchozí vedení hejtmanství podle Suchánka přichystalo rekonstrukci, aniž by mělo jasnou představu budoucího využití kostela a zároveň špatně naplánovalo financování projektu. Krajský úřad se proto snaží najít dotační zdroje, aby nákladnou rekonstrukci nemusel platit pouze ze svého rozpočtu.
Čtvrtek, 25. února 2021, 07:00
Boční chóry Červeného kostela v Olomouci, které se v plné kráse ukázaly až nedávno při celkové rekonstrukci kostela, nechá Olomoucký kraj zrestaurovat. Ochozy doplní sál pro pořádání výstav a kulturních akcí. Investice tak bude o 2 miliony korun...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.